Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venus Express dorazil k Venuši

Uznání: ESA/MPS, Katlenburg-Lindau, Germany

Lidstvo má zase družici Venuše. Kosmická sonda Venus Express, kterou v listopadu 2005 vypustila Evropská kosmická agentura, přiletěla v dubnu 2006 k Venuši. Venus Express nyní obíhá kolem této sesterské planety Země a odesílá obrázky. Nahoře je ve falešných barvách vidět filmová smyčka pořízená sondou Venus Express v ultrafialovém světle, když koncem května prolétala nad severní polokoulí Venuše. Venus Express má podle plánu obíhat Venuši tři roky a přitom získávat údaje, které by mohly odpovědět na otázky třeba proč jsou na Venuši trvalé větry síly hurikánu, proč se Venuše v minulosti stala tak horkou a zda je na Venuši v současnosti nějaká vulkanická aktivita. Lepší pochopení horkého a nehostinného klimatu na Venuši by mohlo lidstvu pomoci k lepšímu pochopení klimatu Země.

Štítky: Venuše, Venus Express, ESA, Animated gif


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »