Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venus Express dorazil k Venuši

Uznání: ESA/MPS, Katlenburg-Lindau, Germany

Lidstvo má zase družici Venuše. Kosmická sonda Venus Express, kterou v listopadu 2005 vypustila Evropská kosmická agentura, přiletěla v dubnu 2006 k Venuši. Venus Express nyní obíhá kolem této sesterské planety Země a odesílá obrázky. Nahoře je ve falešných barvách vidět filmová smyčka pořízená sondou Venus Express v ultrafialovém světle, když koncem května prolétala nad severní polokoulí Venuše. Venus Express má podle plánu obíhat Venuši tři roky a přitom získávat údaje, které by mohly odpovědět na otázky třeba proč jsou na Venuši trvalé větry síly hurikánu, proč se Venuše v minulosti stala tak horkou a zda je na Venuši v současnosti nějaká vulkanická aktivita. Lepší pochopení horkého a nehostinného klimatu na Venuši by mohlo lidstvu pomoci k lepšímu pochopení klimatu Země.

Štítky: Venuše, Venus Express, ESA, Animated gif


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »