Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venus Express dorazil k Venuši

Uznání: ESA/MPS, Katlenburg-Lindau, Germany

Lidstvo má zase družici Venuše. Kosmická sonda Venus Express, kterou v listopadu 2005 vypustila Evropská kosmická agentura, přiletěla v dubnu 2006 k Venuši. Venus Express nyní obíhá kolem této sesterské planety Země a odesílá obrázky. Nahoře je ve falešných barvách vidět filmová smyčka pořízená sondou Venus Express v ultrafialovém světle, když koncem května prolétala nad severní polokoulí Venuše. Venus Express má podle plánu obíhat Venuši tři roky a přitom získávat údaje, které by mohly odpovědět na otázky třeba proč jsou na Venuši trvalé větry síly hurikánu, proč se Venuše v minulosti stala tak horkou a zda je na Venuši v současnosti nějaká vulkanická aktivita. Lepší pochopení horkého a nehostinného klimatu na Venuši by mohlo lidstvu pomoci k lepšímu pochopení klimatu Země.

Štítky: Venuše, Venus Express, ESA, Animated gif


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »