Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. duben 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. duben 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kdysi roztavený povrch Venuše

Uznání: E. De Jong et al. (JPL), MIPL, Magellan Team, NASA

Pokud byste se mohli podívat na Venuši radarovýma očima, tak byste uviděli toto. Tato počítačová rekonstrukce povrchu Venuše byla vytvořena z údajů z družice Magellan. Magellan obíhal kolem Venuše, a k mapování povrchu našeho planetárního souseda využíval mezi lety 1990 až 1994 radar. Magellan nalezl spoustu zajímavých povrchových útvarů, včetně velkých, kruhovitých dómů s typickým průměrem 25 kilometrů, které jsou zobrazeny nahoře. Předpokládá se, že dómy byly vytvořeny vulkanismem, ačkoliv přesný mechanismus zůstává neznámý. Povrch Venuše je tak horký a nehostinný, že žádná povrchová sonda nevydržela více než pár minut.

Štítky: Venuše, Povrch, Magellan


38. vesmírný týden 2024

38. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 9. do 22. 9. 2024. Měsíc je vidět celou noc a bude v úplňku. Večer je jen velmi nízko u obzoru Venuše, celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Ráno končí viditelnost planety Merkur. Aktivita Slunce je vysoká, došlo k velmi silným erupcím a není vyloučena jasnější polární záře. Čeká nás zajímavý zákryt hvězdy planetkou na dráze Jupiteru. Proběhla mise Polaris Dawn, soukromá mise na polární dráhu kolem Země, a navíc s výstupem do volného kosmu a nejvýše v historii. K ISS dorazila kosmická loď Sojuz MS-26 s tříčlennou dlouhodobou posádkou. Před 65 lety byla vypuštěna vědecká družice Vanguard 3.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2024 obdržel snímek „Slunce“, jehož autorem je Jakub Lieder.   Známe jej všichni. Ráno, zosobněné bohem Slunce Heliem, vyráží se svým spřežením od východu na západ a přináší Zemi blahodárné světlo. Na západě se jeho koně napojí a napasou a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slabšia polárna žiara

12.9.2024 Canon 60D, Samyang 16mm F2, 13sec., ISO800

Další informace »