Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. duben 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. duben 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kdysi roztavený povrch Venuše

Uznání: E. De Jong et al. (JPL), MIPL, Magellan Team, NASA

Pokud byste se mohli podívat na Venuši radarovýma očima, tak byste uviděli toto. Tato počítačová rekonstrukce povrchu Venuše byla vytvořena z údajů z družice Magellan. Magellan obíhal kolem Venuše, a k mapování povrchu našeho planetárního souseda využíval mezi lety 1990 až 1994 radar. Magellan nalezl spoustu zajímavých povrchových útvarů, včetně velkých, kruhovitých dómů s typickým průměrem 25 kilometrů, které jsou zobrazeny nahoře. Předpokládá se, že dómy byly vytvořeny vulkanismem, ačkoliv přesný mechanismus zůstává neznámý. Povrch Venuše je tak horký a nehostinný, že žádná povrchová sonda nevydržela více než pár minut.

Štítky: Venuše, Povrch, Magellan


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »