Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. duben 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. duben 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Uvnitř Sloního chobotu

W. Reach (SSC/Caltech) et al., JPL, Caltech, NASA

Svět v prosinci 2003 uviděl první skvělé snímky ze Spitzerova kosmického dalekohledu, včetně tohoto dovnitř pronikajícího pohledu do jinak neprůhledné tmavé globule známé jako mlhovina Sloní chobot. Spletitá oblast, která je vidět na kompozitním snímku z infračervených obrazových dat zaznamenaných Spitzerovými přístroji, je ponořena do zářící emisní mlhoviny IC 1396, která je ve ve vzdálenosti 2450 světelných let v souhvězdí Kefea (Cepheus). Uvnitř globule je vidět jasné načervenalé objekty, doposud neobjevené protohvězdy, na optických vlnových délkách ukrývané prachem. Ve falešných barvách jsou vidět spletená vlákna infračervené emise, která dosahují asi 12 světelných let a tvoří je prach, molekulární vodík a komplexní molekuly nazývané polycyklické aromatické uhlovodíky, neboli PAH (polycyclic aromatic hydrocarbons). Spitzerův kosmický dalekohled byl dříve znám jako SIRTF (Space Infrared Telescope Facility) a nyní zkoumá vesmír na infračervených vlnových délkách. Spitzer je po Hubblově kosmickém dalekohledu, Comptonově gama observatoři a rentgenové observatoři Chandra posledním článkem programu velkých observatoří NASA.

Štítky: Infračervený, Ic1396, Spitzer space telescope, Spitzer, Dark globule


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční halo nad Průhonicemi

E-M10MarkII, 1/4000 s f/13 12 mm při dopíjení krabičky chutného acidofilního mléka jsem zvrátil hlavu kolmo k nebesům a za odměnu ajtakrajta - Sluneční halo jak brno. Honem k té zajímavé moderní lampě na náměstí a cvak, než to zmizí... To velké halo jsem objevil až doma, takže je tam aspoň ten kousek. Mírně upravená sytost barev, stažený jas, trochu kontrastu je to identické pozorování jevu, který nafotil Petr Mazanec o vous vedle Na Chodově.

Další informace »