Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. duben 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. duben 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Uvnitř Sloního chobotu

W. Reach (SSC/Caltech) et al., JPL, Caltech, NASA

Svět v prosinci 2003 uviděl první skvělé snímky ze Spitzerova kosmického dalekohledu, včetně tohoto dovnitř pronikajícího pohledu do jinak neprůhledné tmavé globule známé jako mlhovina Sloní chobot. Spletitá oblast, která je vidět na kompozitním snímku z infračervených obrazových dat zaznamenaných Spitzerovými přístroji, je ponořena do zářící emisní mlhoviny IC 1396, která je ve ve vzdálenosti 2450 světelných let v souhvězdí Kefea (Cepheus). Uvnitř globule je vidět jasné načervenalé objekty, doposud neobjevené protohvězdy, na optických vlnových délkách ukrývané prachem. Ve falešných barvách jsou vidět spletená vlákna infračervené emise, která dosahují asi 12 světelných let a tvoří je prach, molekulární vodík a komplexní molekuly nazývané polycyklické aromatické uhlovodíky, neboli PAH (polycyclic aromatic hydrocarbons). Spitzerův kosmický dalekohled byl dříve znám jako SIRTF (Space Infrared Telescope Facility) a nyní zkoumá vesmír na infračervených vlnových délkách. Spitzer je po Hubblově kosmickém dalekohledu, Comptonově gama observatoři a rentgenové observatoři Chandra posledním článkem programu velkých observatoří NASA.

Štítky: Infračervený, Ic1396, Spitzer space telescope, Spitzer, Dark globule


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »