Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. duben 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. duben 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Uvnitř Sloního chobotu

W. Reach (SSC/Caltech) et al., JPL, Caltech, NASA

Svět v prosinci 2003 uviděl první skvělé snímky ze Spitzerova kosmického dalekohledu, včetně tohoto dovnitř pronikajícího pohledu do jinak neprůhledné tmavé globule známé jako mlhovina Sloní chobot. Spletitá oblast, která je vidět na kompozitním snímku z infračervených obrazových dat zaznamenaných Spitzerovými přístroji, je ponořena do zářící emisní mlhoviny IC 1396, která je ve ve vzdálenosti 2450 světelných let v souhvězdí Kefea (Cepheus). Uvnitř globule je vidět jasné načervenalé objekty, doposud neobjevené protohvězdy, na optických vlnových délkách ukrývané prachem. Ve falešných barvách jsou vidět spletená vlákna infračervené emise, která dosahují asi 12 světelných let a tvoří je prach, molekulární vodík a komplexní molekuly nazývané polycyklické aromatické uhlovodíky, neboli PAH (polycyclic aromatic hydrocarbons). Spitzerův kosmický dalekohled byl dříve znám jako SIRTF (Space Infrared Telescope Facility) a nyní zkoumá vesmír na infračervených vlnových délkách. Spitzer je po Hubblově kosmickém dalekohledu, Comptonově gama observatoři a rentgenové observatoři Chandra posledním článkem programu velkých observatoří NASA.

Štítky: Infračervený, Ic1396, Spitzer space telescope, Spitzer, Dark globule


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »