Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. duben 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. duben 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Uvnitř Sloního chobotu

W. Reach (SSC/Caltech) et al., JPL, Caltech, NASA

Svět v prosinci 2003 uviděl první skvělé snímky ze Spitzerova kosmického dalekohledu, včetně tohoto dovnitř pronikajícího pohledu do jinak neprůhledné tmavé globule známé jako mlhovina Sloní chobot. Spletitá oblast, která je vidět na kompozitním snímku z infračervených obrazových dat zaznamenaných Spitzerovými přístroji, je ponořena do zářící emisní mlhoviny IC 1396, která je ve ve vzdálenosti 2450 světelných let v souhvězdí Kefea (Cepheus). Uvnitř globule je vidět jasné načervenalé objekty, doposud neobjevené protohvězdy, na optických vlnových délkách ukrývané prachem. Ve falešných barvách jsou vidět spletená vlákna infračervené emise, která dosahují asi 12 světelných let a tvoří je prach, molekulární vodík a komplexní molekuly nazývané polycyklické aromatické uhlovodíky, neboli PAH (polycyclic aromatic hydrocarbons). Spitzerův kosmický dalekohled byl dříve znám jako SIRTF (Space Infrared Telescope Facility) a nyní zkoumá vesmír na infračervených vlnových délkách. Spitzer je po Hubblově kosmickém dalekohledu, Comptonově gama observatoři a rentgenové observatoři Chandra posledním článkem programu velkých observatoří NASA.

Štítky: Infračervený, Ic1396, Spitzer space telescope, Spitzer, Dark globule


42. vesmírný týden 2024

42. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 10. do 20. 10. 2024. Měsíc bude v úplňku, potká Saturn a Neptun a v sobotu je téměř v Plejádách. Večer je jen velmi nízko u obzoru Venuše, téměř celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je vysoká. Na večerní obloze je jasná kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). SpaceX dostala povolení k opětovným startům raket Falcon 9 a v sobotu dostala náhle povolení také k 5. testu Super Heavy Starship, čehož hned v neděli náležitě využila. Přepisuje se historie, když raketový stupeň dosedl zpět na startovní věž. Před 35 lety se k Jupiteru vydala sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa S3 Atlas

Viditelná pouhým okem těsně před vstupem hlavy komety do pásu oblačnosti.

Další informace »