Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. duben 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. duben 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie NGC 3628 zboku

Uznání a copyright: Russell Croman

Tmavé prachové pásy, které protínají střed tohoto nádherného vesmírného ostrova jasně naznačují, že NGC 3628 je spirální galaxií viděnou zboku. NGC 3628 se nachází v severním jarním souhvězdí Lva (Leo) a je jediným členem dobře známého Lvího tripletu galaxií, který není ve slavném katalogu Charlese Messiera. Je jasně vidět, jak se u okraje disk galaxie NGC 3628 rozvětvuje, co do velikosti je ale tato galaxie podobná naší Mléčné dráze. Na tomto hloubkovém pohledu je vidět slabé rameno materiálu, které se rozprostírá doleva. Zborcený tvar a slapový ocas naznačují, že NGC 3628 je v gravitačním působení s ostatními spirálními galaxiemi Lvího tripletu M66 a M65.

Štítky: Spirální galaxie, Ngc 628, Edge-on spiral, Leo triplet


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »