Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. duben 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. duben 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie NGC 3628 zboku

Uznání a copyright: Russell Croman

Tmavé prachové pásy, které protínají střed tohoto nádherného vesmírného ostrova jasně naznačují, že NGC 3628 je spirální galaxií viděnou zboku. NGC 3628 se nachází v severním jarním souhvězdí Lva (Leo) a je jediným členem dobře známého Lvího tripletu galaxií, který není ve slavném katalogu Charlese Messiera. Je jasně vidět, jak se u okraje disk galaxie NGC 3628 rozvětvuje, co do velikosti je ale tato galaxie podobná naší Mléčné dráze. Na tomto hloubkovém pohledu je vidět slabé rameno materiálu, které se rozprostírá doleva. Zborcený tvar a slapový ocas naznačují, že NGC 3628 je v gravitačním působení s ostatními spirálními galaxiemi Lvího tripletu M66 a M65.

Štítky: Spirální galaxie, Ngc 628, Edge-on spiral, Leo triplet


6. vesmírný týden 2026

6. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 2. do 8. 2. 2026. Měsíc je v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. 3. 2. je v těsné konjunkci s Regulem. Merkur a Venuše začínají lézt na večerní oblohu, Mars je nepozorovatelný. Velké planety jsou všechny vidět večer. Aktivita Slunce je poměrně vysoká hlavně díky náhle se objevivší aktivní oblasti se skvrnami. Chystá se start rakety SLS s lodí Orion mise Artemis II k Měsíci. Crew-12 musí zatím čekat. 95 let by se dožil Ladislav Sehnal, český astronom zabývající se nebeskou mechanikou. 120 let uplyne od narození Clyde Tombaugha, který objevil Pluto v roce 1930.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »