Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gumova mlhovina

Uznání a copyright: Axel Mellinger

Gumova mlhovina pojmenovaná po australském astronomovi Colin Stanley Gum (1924-1960) je tak velká a tak blízko, že je ve skutečnosti těžké ji uvidět. My se ve skutečnosti nacházíme pouhých asi 450 světelných let od čelního okraje a asi 1500 světelných let od zadního okraje tohoto kosmického mračna zářícího vodíku. Tuto slabou emisní oblast, kterou je jinak snadné přehlédnout proti pozadí hvězd Mléčné dráhy, pokrývá tato 41 stupňů široká mozaika z H-alfa snímků. Předpokládá se, že tato komplexní mlhovina, která se rozkládá v jižních souhvězdích Plachet (Vela) a Lodní zádě (Puppis), je zbytkem po více jak milión let staré supernově. Když přes tento nádherný pohled přejedete kurzorem, tak se ukáží polohy objektů uvnitř Gumovi mlhoviny, včetně zbytku po supernově v Plachtách(Vela).

Štítky: Zbytek supernovy, Vela, Gumova mlhovina, Mouse over


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »