Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gumova mlhovina

Uznání a copyright: Axel Mellinger

Gumova mlhovina pojmenovaná po australském astronomovi Colin Stanley Gum (1924-1960) je tak velká a tak blízko, že je ve skutečnosti těžké ji uvidět. My se ve skutečnosti nacházíme pouhých asi 450 světelných let od čelního okraje a asi 1500 světelných let od zadního okraje tohoto kosmického mračna zářícího vodíku. Tuto slabou emisní oblast, kterou je jinak snadné přehlédnout proti pozadí hvězd Mléčné dráhy, pokrývá tato 41 stupňů široká mozaika z H-alfa snímků. Předpokládá se, že tato komplexní mlhovina, která se rozkládá v jižních souhvězdích Plachet (Vela) a Lodní zádě (Puppis), je zbytkem po více jak milión let staré supernově. Když přes tento nádherný pohled přejedete kurzorem, tak se ukáží polohy objektů uvnitř Gumovi mlhoviny, včetně zbytku po supernově v Plachtách(Vela).

Štítky: Zbytek supernovy, Vela, Gumova mlhovina, Mouse over


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »