Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hra skořápky v LMC

Uznání a copyright: John P. Gleason

Na lákavém pohledu na tmavou jižní oblohu je přes úzkopásmový filtr, který propouští jen červené světlo atomů vodíku, vidět Velký Magellanův oblak (LMC - Large Magellanic Cloud). Energetickým světlem hvězd ionizované atomy vodíku emitují při znovuzachycení svého jediného elektronu a přeskoku do nižšího energetického stavu charakteristické červené světlo H-alfa. Výsledkem je, že se tento obrázek LMC zdá být posetý mračny vodíku ve tvaru skořápek, které obklopují hmotné mladé hvězdy. Zářící vodíkové mraky tvářené silnými hvězdnými větry a ultrafialovým zářením jsou známy jako H II oblasti (ionizovaného vodíku). Tato mozaika s vysokým rozlišením byla pořízena se 6 segmentů, z nichž každý potřeboval 200 minut expozičního času. Mlhovina Tarantule, která se sama skládá z mnoha překrývajících se obálek (či skořápek), je velká hvězdotvorná oblast ve středu nahoře. LMC je satelitem naší Mléčné dráhy, měří asi 15 000 světelných let a nachází se asi 180 000 daleko v souhvězdí Mečouna (Dorado).

Štítky: Star-formation, Lmc, Emisní mlhovina, Vodík, Oblast H-II, H alpha, Tarantula nebula


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »