Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hra skořápky v LMC

Uznání a copyright: John P. Gleason

Na lákavém pohledu na tmavou jižní oblohu je přes úzkopásmový filtr, který propouští jen červené světlo atomů vodíku, vidět Velký Magellanův oblak (LMC - Large Magellanic Cloud). Energetickým světlem hvězd ionizované atomy vodíku emitují při znovuzachycení svého jediného elektronu a přeskoku do nižšího energetického stavu charakteristické červené světlo H-alfa. Výsledkem je, že se tento obrázek LMC zdá být posetý mračny vodíku ve tvaru skořápek, které obklopují hmotné mladé hvězdy. Zářící vodíkové mraky tvářené silnými hvězdnými větry a ultrafialovým zářením jsou známy jako H II oblasti (ionizovaného vodíku). Tato mozaika s vysokým rozlišením byla pořízena se 6 segmentů, z nichž každý potřeboval 200 minut expozičního času. Mlhovina Tarantule, která se sama skládá z mnoha překrývajících se obálek (či skořápek), je velká hvězdotvorná oblast ve středu nahoře. LMC je satelitem naší Mléčné dráhy, měří asi 15 000 světelných let a nachází se asi 180 000 daleko v souhvězdí Mečouna (Dorado).

Štítky: Star-formation, Lmc, Emisní mlhovina, Vodík, Oblast H-II, H alpha, Tarantula nebula


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »