Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hra skořápky v LMC

Uznání a copyright: John P. Gleason

Na lákavém pohledu na tmavou jižní oblohu je přes úzkopásmový filtr, který propouští jen červené světlo atomů vodíku, vidět Velký Magellanův oblak (LMC - Large Magellanic Cloud). Energetickým světlem hvězd ionizované atomy vodíku emitují při znovuzachycení svého jediného elektronu a přeskoku do nižšího energetického stavu charakteristické červené světlo H-alfa. Výsledkem je, že se tento obrázek LMC zdá být posetý mračny vodíku ve tvaru skořápek, které obklopují hmotné mladé hvězdy. Zářící vodíkové mraky tvářené silnými hvězdnými větry a ultrafialovým zářením jsou známy jako H II oblasti (ionizovaného vodíku). Tato mozaika s vysokým rozlišením byla pořízena se 6 segmentů, z nichž každý potřeboval 200 minut expozičního času. Mlhovina Tarantule, která se sama skládá z mnoha překrývajících se obálek (či skořápek), je velká hvězdotvorná oblast ve středu nahoře. LMC je satelitem naší Mléčné dráhy, měří asi 15 000 světelných let a nachází se asi 180 000 daleko v souhvězdí Mečouna (Dorado).

Štítky: Star-formation, Lmc, Emisní mlhovina, Vodík, Oblast H-II, H alpha, Tarantula nebula


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »