Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hostitelské galaxie dlouhotrvajících gamazáblesků

Uznání: NASA, ESA, Andrew Fruchter (STScI), and the GOSH Collaboration

Co způsobuje silné výbuchy známé jako gama záblesky? Astrofyzikové si pořád nejsou jistí, ale zdá se, že nejdelší gama záblesky (gamma-ray bursts - GRBs) souvisí s velmi hmotnými hvězdami. Ukazuje na to nová skutečnost objevená nedávno pomocí řady snímků pořízených Hubblovým kosmickým dalekohledem na oběžné dráze. Tyto snímky, které jsou vidět nahoře, ukazují, že dlouhotrvající gama záblesky typicky přicházejí z galaxií a z oblastí v galaxiích s jasnými oblastmi bohatými na vznikající hvězdy a na jasné, hmotné hvězdy. Dlouhé gama záblesky jsou proto odlišné od mnoha typů supernov, které se zdají být ve svých hostitelských galaxiích rozprostřeny mnohem rovnoměrněji. Jelikož jsou takové aktivní hvězdotvorné oblasti v naší Mléčné dráze poměrně vzácné, tak možnost blízkého gama záblesku, který by ovlivnil život na Zemi je poměrně malá.

Štítky: Galaxie, GRBs, Hosts


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »