Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Místní bublina a Galaktické okolí

Uznání ilustrace a copyright: Linda Huff (American Scientist), Priscilla Frisch (U. Chicago)

Co se nachází kolem Slunce v této části galaxie Mléčná dráha? Náš nejlepší odhad popisuje nahoře mapa okolních 1500 světelných let zkonstruovaných z různých pozorování a dedukcí. Slunce nyní prochází fialově zobrazeným Místním mezihvězdným mračnem (Local Interstellar Cloud - LIC), který vytéká z Asociace mladých hvězd Štír-Kentaur. LIC se nachází v nízkohustotní díře v mezihvězdném médiu (interstellar medium - ISM) zvané Místní bublina, zobrazená černou barvou. Oranžová barva zobrazuje blízká vysokohustotní molekulární mračna včetně Štěrbiny v Orlu (Aquila Rift), která obklopuje hvězdotvorné oblasti. Zeleně zobrazená Gumova mlhovina je oblastí horkého ionizovaného vodíku. Uvnitř Gumovy mlhoviny je růžově zobrazený zbytek po supernově v Plachtách, který se rozpíná a vytváří fragmentované obálky materiálu jako je LIC. Budoucí pozorování by měla astronomům pomoci získat více poznatků o místním galaktickém okolí a jak jím mohlo být v minulosti ovlivněno zemské klima.

Štítky: Slunce, Mezihvězdné prostředí, Místní bublina


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »