Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Místní bublina a Galaktické okolí

Uznání ilustrace a copyright: Linda Huff (American Scientist), Priscilla Frisch (U. Chicago)

Co se nachází kolem Slunce v této části galaxie Mléčná dráha? Náš nejlepší odhad popisuje nahoře mapa okolních 1500 světelných let zkonstruovaných z různých pozorování a dedukcí. Slunce nyní prochází fialově zobrazeným Místním mezihvězdným mračnem (Local Interstellar Cloud - LIC), který vytéká z Asociace mladých hvězd Štír-Kentaur. LIC se nachází v nízkohustotní díře v mezihvězdném médiu (interstellar medium - ISM) zvané Místní bublina, zobrazená černou barvou. Oranžová barva zobrazuje blízká vysokohustotní molekulární mračna včetně Štěrbiny v Orlu (Aquila Rift), která obklopuje hvězdotvorné oblasti. Zeleně zobrazená Gumova mlhovina je oblastí horkého ionizovaného vodíku. Uvnitř Gumovy mlhoviny je růžově zobrazený zbytek po supernově v Plachtách, který se rozpíná a vytváří fragmentované obálky materiálu jako je LIC. Budoucí pozorování by měla astronomům pomoci získat více poznatků o místním galaktickém okolí a jak jím mohlo být v minulosti ovlivněno zemské klima.

Štítky: Slunce, Mezihvězdné prostředí, Místní bublina


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »