Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Místní bublina a Galaktické okolí

Uznání ilustrace a copyright: Linda Huff (American Scientist), Priscilla Frisch (U. Chicago)

Co se nachází kolem Slunce v této části galaxie Mléčná dráha? Náš nejlepší odhad popisuje nahoře mapa okolních 1500 světelných let zkonstruovaných z různých pozorování a dedukcí. Slunce nyní prochází fialově zobrazeným Místním mezihvězdným mračnem (Local Interstellar Cloud - LIC), který vytéká z Asociace mladých hvězd Štír-Kentaur. LIC se nachází v nízkohustotní díře v mezihvězdném médiu (interstellar medium - ISM) zvané Místní bublina, zobrazená černou barvou. Oranžová barva zobrazuje blízká vysokohustotní molekulární mračna včetně Štěrbiny v Orlu (Aquila Rift), která obklopuje hvězdotvorné oblasti. Zeleně zobrazená Gumova mlhovina je oblastí horkého ionizovaného vodíku. Uvnitř Gumovy mlhoviny je růžově zobrazený zbytek po supernově v Plachtách, který se rozpíná a vytváří fragmentované obálky materiálu jako je LIC. Budoucí pozorování by měla astronomům pomoci získat více poznatků o místním galaktickém okolí a jak jím mohlo být v minulosti ovlivněno zemské klima.

Štítky: Slunce, Mezihvězdné prostředí, Místní bublina


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »