Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Místní bublina a Galaktické okolí

Uznání ilustrace a copyright: Linda Huff (American Scientist), Priscilla Frisch (U. Chicago)

Co se nachází kolem Slunce v této části galaxie Mléčná dráha? Náš nejlepší odhad popisuje nahoře mapa okolních 1500 světelných let zkonstruovaných z různých pozorování a dedukcí. Slunce nyní prochází fialově zobrazeným Místním mezihvězdným mračnem (Local Interstellar Cloud - LIC), který vytéká z Asociace mladých hvězd Štír-Kentaur. LIC se nachází v nízkohustotní díře v mezihvězdném médiu (interstellar medium - ISM) zvané Místní bublina, zobrazená černou barvou. Oranžová barva zobrazuje blízká vysokohustotní molekulární mračna včetně Štěrbiny v Orlu (Aquila Rift), která obklopuje hvězdotvorné oblasti. Zeleně zobrazená Gumova mlhovina je oblastí horkého ionizovaného vodíku. Uvnitř Gumovy mlhoviny je růžově zobrazený zbytek po supernově v Plachtách, který se rozpíná a vytváří fragmentované obálky materiálu jako je LIC. Budoucí pozorování by měla astronomům pomoci získat více poznatků o místním galaktickém okolí a jak jím mohlo být v minulosti ovlivněno zemské klima.

Štítky: Slunce, Mezihvězdné prostředí, Místní bublina


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »