Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rádiová vyhlídka na Labuť

Uznání a copyright: Jayanne English (U. Manitoba) et al., CGPS, CNRC

Tuto ohromnou vyhlídku na souhvězdí Labutě (Cygnus) ještě zdůrazňují obálky dávných supernov, kokony obklopující nově zrozené hvězdy a skvrnky vzdálených kvasarů. Barevný snímek v zástupných barvách pokrývá na obloze asi 10 stupňů, ale je jenom malou částí kanadské přehlídky galaktické roviny (Canadian Galactic Plane Survey) v rádiovém světle. Oblasti tvoření hvězd vzdálené asi 6000 světelných let dominují difuzní pásy toku ionizovaného plynu. Dvě nápadné obálky supernov viditelně obsahují vlevo dole hnědou globuli a vpravo nahoře bílou hrbolatou sféru. Nalevo od hnědé globule je celá mlhovina Severní Amerika. Jako jasné bílé uzlíky jsou napříč celým snímkem vidět nápadné hvězdné kokony. Některé z těchto hvězd asi vytvoří budoucí obálky supernov. Z velké vzdálenosti září kvasary, zde jsou vidět jen jako červené tečky.

Štítky: Star-formation, Cygnus, Radio waves


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »