Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rádiová vyhlídka na Labuť

Uznání a copyright: Jayanne English (U. Manitoba) et al., CGPS, CNRC

Tuto ohromnou vyhlídku na souhvězdí Labutě (Cygnus) ještě zdůrazňují obálky dávných supernov, kokony obklopující nově zrozené hvězdy a skvrnky vzdálených kvasarů. Barevný snímek v zástupných barvách pokrývá na obloze asi 10 stupňů, ale je jenom malou částí kanadské přehlídky galaktické roviny (Canadian Galactic Plane Survey) v rádiovém světle. Oblasti tvoření hvězd vzdálené asi 6000 světelných let dominují difuzní pásy toku ionizovaného plynu. Dvě nápadné obálky supernov viditelně obsahují vlevo dole hnědou globuli a vpravo nahoře bílou hrbolatou sféru. Nalevo od hnědé globule je celá mlhovina Severní Amerika. Jako jasné bílé uzlíky jsou napříč celým snímkem vidět nápadné hvězdné kokony. Některé z těchto hvězd asi vytvoří budoucí obálky supernov. Z velké vzdálenosti září kvasary, zde jsou vidět jen jako červené tečky.

Štítky: Star-formation, Cygnus, Radio waves


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »