Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Eliptická galaxie M87

Uznání a copyright: Robert Gendler

Ve spirálních galaxiích kolem vydutého galaktického jádra rotují v plochém disku majestátní zavinutá ramena mladých hvězd s mezihvězdným plynem a prachem. Zato eliptické galaxie se zdají být jednodušší. Protože postrádají plyn a prach pro vznikání nových hvězd, tak náhodné hemžení starších hvězd jim dává eliptický (vejčitý) tvar. Přesto i eliptické galaxie mohou být velmi velké. Eliptická galaxie M87 má průměr přes 120 000 světelných let (větší jak naše Mléčná dráha) a je dominantní galaxií ve středu Kupy galaxií v Panně vzdálené zhruba 50 miliónů světelných let. M87 nejspíše hostí superhmotnou černou díru, která je zodpovědná za vysokoenergetické výtrysky částic, které vyvěrají z centrální oblasti obří galaxie.

Štítky: Kupa v Panně, M87, Elliptical galaxy


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »