Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Eliptická galaxie M87

Uznání a copyright: Robert Gendler

Ve spirálních galaxiích kolem vydutého galaktického jádra rotují v plochém disku majestátní zavinutá ramena mladých hvězd s mezihvězdným plynem a prachem. Zato eliptické galaxie se zdají být jednodušší. Protože postrádají plyn a prach pro vznikání nových hvězd, tak náhodné hemžení starších hvězd jim dává eliptický (vejčitý) tvar. Přesto i eliptické galaxie mohou být velmi velké. Eliptická galaxie M87 má průměr přes 120 000 světelných let (větší jak naše Mléčná dráha) a je dominantní galaxií ve středu Kupy galaxií v Panně vzdálené zhruba 50 miliónů světelných let. M87 nejspíše hostí superhmotnou černou díru, která je zodpovědná za vysokoenergetické výtrysky částic, které vyvěrají z centrální oblasti obří galaxie.

Štítky: Kupa v Panně, M87, Elliptical galaxy


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »