Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podvojná soustava přechodného polaru

Uznání a copyright ilustrace: Mark Garlick (Space-art)

Jak mohou dvě hvězdy vytvořit takovou podivnou a spletitou strukturu? Většina hvězd je součástí vícenásobných hvězdných soustav. Některé hvězdy jsou členy těsných podvojných soustav, kde materiál z jedné hvězdy víří kolem druhé hvězdy v akrečním disku. Ovšem jenom hrstka hvězd je členem přechodného polaru, soustavy bílého trpaslíka s magnetickým polem, které výrazně odtlačuje vnitřek akrečního disku, takže materiál může dopadat jenom na jeho magnetických pólech. Nahoře je vidět umělcova představa soustavy takového přechodného polaru, který je znám též jako DQ Hercules. Bílý trpaslík v popředí je tak blízko k normální hvězdě, že ji připravuje o její vnější atmosféru. Jak bílý trpaslík rotuje, tak s ním rotují i sloupce padajícího plynu. Název přechodné polary pochází z pozorování emitovaného světla polarizovaného na úrovni přechodné k bezdiskovým podvojným soustavám známým jako polary. Přechodné polary jsou typem kataklysmických proměnných hvězdných soustav.

Štítky: Binary, Akreční disk, Intermediate polar


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa Neowise nad Dolním Benešovem

Druhý pokus o vyfocení komety. Původně jsem si myslel, že kometa nepůjde z tohoto místa vidět. Naštěstí byla vidět skvěle. Ještě větší štěstí bylo, že zrovna během focení jedné z fotek padal krásně dlouze viditelný meteor. Sony A7ii, 1x13s, f/4, iso-3200

Další informace »