Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Manévrování ve vesmíru

Uznání: STS-114 Crew, ISS Expedition 11 Crew, NASA

Které rameno je dlouhé 17 metrů a někdy používá místo prstů lidi? Canadarm2 na palubě Mezinárodní kosmické stanice (International Space Station - ISS). Canadarm2 má četné klouby a má schopnost manévrování s nákladem o hmotnosti až 116 000 kilogramů, což odpovídá plně naloženému autobusu. Canadarm2 se ovládá dálkově člověkem v kosmické stanici. Při úkolech, které vyžadují vysokou přesnost může být ukotven astronaut pomocí úchytek chodidel. Rameno má schopnost samo se přesunovat od konce ke konci po vnějšku kosmické stanice. Na snímku nahoře se na rameni Canadarm2 veze astronaut Stephen Robinson při letu raketoplánu Discovery v srpnu 2005 označeném STS-114. Raketoplány často používají svoji vlastní původní verzi robotického ramene nazývaného Canadarm. Pro příští rok je pro kosmickou stanici v plánu nasazení druhého robotického ramene.

Štítky: Kosmonaut, ISS, Canadarm2


6. vesmírný týden 2026

6. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 2. do 8. 2. 2026. Měsíc je v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. 3. 2. je v těsné konjunkci s Regulem. Merkur a Venuše začínají lézt na večerní oblohu, Mars je nepozorovatelný. Velké planety jsou všechny vidět večer. Aktivita Slunce je poměrně vysoká hlavně díky náhle se objevivší aktivní oblasti se skvrnami. Chystá se start rakety SLS s lodí Orion mise Artemis II k Měsíci. Crew-12 musí zatím čekat. 95 let by se dožil Ladislav Sehnal, český astronom zabývající se nebeskou mechanikou. 120 let uplyne od narození Clyde Tombaugha, který objevil Pluto v roce 1930.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »