Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Manévrování ve vesmíru

Uznání: STS-114 Crew, ISS Expedition 11 Crew, NASA

Které rameno je dlouhé 17 metrů a někdy používá místo prstů lidi? Canadarm2 na palubě Mezinárodní kosmické stanice (International Space Station - ISS). Canadarm2 má četné klouby a má schopnost manévrování s nákladem o hmotnosti až 116 000 kilogramů, což odpovídá plně naloženému autobusu. Canadarm2 se ovládá dálkově člověkem v kosmické stanici. Při úkolech, které vyžadují vysokou přesnost může být ukotven astronaut pomocí úchytek chodidel. Rameno má schopnost samo se přesunovat od konce ke konci po vnějšku kosmické stanice. Na snímku nahoře se na rameni Canadarm2 veze astronaut Stephen Robinson při letu raketoplánu Discovery v srpnu 2005 označeném STS-114. Raketoplány často používají svoji vlastní původní verzi robotického ramene nazývaného Canadarm. Pro příští rok je pro kosmickou stanici v plánu nasazení druhého robotického ramene.

Štítky: Kosmonaut, ISS, Canadarm2


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »