Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cizinci na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Cornell, JPL, NASA

Tento pohled ze zimní stanice Mars Exploration Rover Spirit míří na krajinu v kráteru Gusev posetou kameny. Tmavé balvany a vzdálené vrcholky jsou pro tuto oblast charakteristické, ale dva světle zbarvené kameny v popředí tohoto oříznutého snímku jsou podobně jako Spirit samotný nejspíše cizinci na rudé planetě a předpokládá se, že jde o železné meteority. Podle míst v Antarktidě se neformálně nazývají "Zhong Shan" a "Allan Hills". Zhong Shan je antarktická základna Čínské lidové republiky. Allan Hills je ledové místo, kde bylo na Zemi nalezeno mnoho marťanských meteorů, včetně kontraverzního ALH84001, který by snad mohl obsahovat fosílie marťanského mikrobiálního života.

Štítky: Mars, Vozítko, Meteorit, Spirit


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ufo 5

ufo

Další informace »