Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cizinci na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Cornell, JPL, NASA

Tento pohled ze zimní stanice Mars Exploration Rover Spirit míří na krajinu v kráteru Gusev posetou kameny. Tmavé balvany a vzdálené vrcholky jsou pro tuto oblast charakteristické, ale dva světle zbarvené kameny v popředí tohoto oříznutého snímku jsou podobně jako Spirit samotný nejspíše cizinci na rudé planetě a předpokládá se, že jde o železné meteority. Podle míst v Antarktidě se neformálně nazývají "Zhong Shan" a "Allan Hills". Zhong Shan je antarktická základna Čínské lidové republiky. Allan Hills je ledové místo, kde bylo na Zemi nalezeno mnoho marťanských meteorů, včetně kontraverzního ALH84001, který by snad mohl obsahovat fosílie marťanského mikrobiálního života.

Štítky: Mars, Vozítko, Meteorit, Spirit


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »