Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mira: Podivuhodná hvězda

Uznání: X-ray Image: M. Karovska (Harvard-Smithsonian CfA) et al., CXC / NASA
Illustration: M.Weiss(CXC)

Pro astronomy sedmnáctého století byla hvězda Omicron Ceti, neboli Mira známa jako podivuhodná hvězda, hvězda jejíž jasnost se mohla v průběhu 11 měsíců podstatně měnit. Moderní astronomové dnes znají celou třídu dlouhoperiodických proměnných červených obřích hvězd typu Mira, které jsou chladné, pulsují a mají průměr zhruba 700 krát větší než Slunce. Samotný 420 světelných let vzdálený červený obr Mira (Mira A, vpravo) spoluobíhá kolem malého bílého trpaslíka (Mira B). Mira B je obklopena diskem materiálu zachyceného z pulsujícího obra a v takové dvojhvězdné soustavě se od horkého akrečního disku u bílého trpaslíka očekává tvorba rentgenového záření. Tento ostrý snímek ve falešných barvách z observatoře Chandra také zachycuje jak červený obr v rentgenových energiích silně září, přičemž je zřetelně oddělen od rentgenové emise akrečního disku svojí doprovodné složky. Po umístění kursoru nad a mimo obrázek se rentgenový snímek Miry z Chandry střídá s uměleckou představou této stále podivuhodné vzájemně se ovlivňující podvojné hvězdné soustavy.

Štítky: Binary star, Rudý obr, Bílý trpaslík, Rentgenový, Akreční disk, Mira, Variable star, Mouse over


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »