Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mira: Podivuhodná hvězda

Uznání: X-ray Image: M. Karovska (Harvard-Smithsonian CfA) et al., CXC / NASA
Illustration: M.Weiss(CXC)

Pro astronomy sedmnáctého století byla hvězda Omicron Ceti, neboli Mira známa jako podivuhodná hvězda, hvězda jejíž jasnost se mohla v průběhu 11 měsíců podstatně měnit. Moderní astronomové dnes znají celou třídu dlouhoperiodických proměnných červených obřích hvězd typu Mira, které jsou chladné, pulsují a mají průměr zhruba 700 krát větší než Slunce. Samotný 420 světelných let vzdálený červený obr Mira (Mira A, vpravo) spoluobíhá kolem malého bílého trpaslíka (Mira B). Mira B je obklopena diskem materiálu zachyceného z pulsujícího obra a v takové dvojhvězdné soustavě se od horkého akrečního disku u bílého trpaslíka očekává tvorba rentgenového záření. Tento ostrý snímek ve falešných barvách z observatoře Chandra také zachycuje jak červený obr v rentgenových energiích silně září, přičemž je zřetelně oddělen od rentgenové emise akrečního disku svojí doprovodné složky. Po umístění kursoru nad a mimo obrázek se rentgenový snímek Miry z Chandry střídá s uměleckou představou této stále podivuhodné vzájemně se ovlivňující podvojné hvězdné soustavy.

Štítky: Binary star, Rudý obr, Bílý trpaslík, Rentgenový, Akreční disk, Mira, Variable star, Mouse over


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »