Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc nad Antarktidou

Uznání a copyright: James Behrens (IGPP, Scripps Institution of Oceanography)

Minulý týden zapadal nad severním obzorem téměř měsíční úplněk, jak bylo možno vidět z Davisovy stanice v Antarktidě. Na tomto úchvatném pohledu se na tvar zploštělé oranžové dýně promítá silueta vrcholu vzdáleného ledovce. Zdánlivě zploštělý tvar Měsíce je způsoben ohybem světla v atmosféře, čili refrakcí, jevem, který je výraznější blíže u obzoru. Dolní okraj Měsíce, který se sune nízko nad útvary v ledové pustině, se jeví podstatně více zdeformovaný, jak horní okraj. Tuto podívanou měl možnost si vychutnat Dr. Jim Behrens spolu s asi 70 dalšími přítomnými na Davisově stanici, kde zrovna studuje probíhající odpojování velkého ledovce známého jako "Viklavý zub".

Štítky: Měsíc, Úplněk, Antarktida, Refraction, Iceberg


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »