Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc nad Antarktidou

Uznání a copyright: James Behrens (IGPP, Scripps Institution of Oceanography)

Minulý týden zapadal nad severním obzorem téměř měsíční úplněk, jak bylo možno vidět z Davisovy stanice v Antarktidě. Na tomto úchvatném pohledu se na tvar zploštělé oranžové dýně promítá silueta vrcholu vzdáleného ledovce. Zdánlivě zploštělý tvar Měsíce je způsoben ohybem světla v atmosféře, čili refrakcí, jevem, který je výraznější blíže u obzoru. Dolní okraj Měsíce, který se sune nízko nad útvary v ledové pustině, se jeví podstatně více zdeformovaný, jak horní okraj. Tuto podívanou měl možnost si vychutnat Dr. Jim Behrens spolu s asi 70 dalšími přítomnými na Davisově stanici, kde zrovna studuje probíhající odpojování velkého ledovce známého jako "Viklavý zub".

Štítky: Měsíc, Úplněk, Antarktida, Refraction, Iceberg


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »