Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc nad Antarktidou

Uznání a copyright: James Behrens (IGPP, Scripps Institution of Oceanography)

Minulý týden zapadal nad severním obzorem téměř měsíční úplněk, jak bylo možno vidět z Davisovy stanice v Antarktidě. Na tomto úchvatném pohledu se na tvar zploštělé oranžové dýně promítá silueta vrcholu vzdáleného ledovce. Zdánlivě zploštělý tvar Měsíce je způsoben ohybem světla v atmosféře, čili refrakcí, jevem, který je výraznější blíže u obzoru. Dolní okraj Měsíce, který se sune nízko nad útvary v ledové pustině, se jeví podstatně více zdeformovaný, jak horní okraj. Tuto podívanou měl možnost si vychutnat Dr. Jim Behrens spolu s asi 70 dalšími přítomnými na Davisově stanici, kde zrovna studuje probíhající odpojování velkého ledovce známého jako "Viklavý zub".

Štítky: Měsíc, Úplněk, Antarktida, Refraction, Iceberg


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neowise z Písečné

Kometa focená v Písečné u Jeseníku.

Další informace »