Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stereo Slunce

Uznání a copyright: Greg Piepol

Tento kreativně složený stereo pohled na nejbližší hvězdu byl zkonstruován z rozsáhlého archívu snímků pořízených mezi březnem 2004 a dubnem 2005. Pokud se na něj podíváte červenomodrými brýlemi, tak sluneční disk i povrchové útvary včetně slunečních skvrn, filamentů a protuberancí vystupují zvýrazněné stereo perspectivou. Snímky byly pořízeny úzkopásmovým h-alfa filtrem, který je navržen k propouštění pouze světla vodíkových atomů ve sluneční atmosféře. Po zkombinování slunečních h-alfa snímků bylo nakonec k anaglyfickému stereopohledu přidáno 3D hvězdné pole.

Štítky: Slunce, Protuberance, Sluneční skvrna, Stereo, Filament, Hydrogen-alpha, Granule, Anaglyph


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »