Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stereo Slunce

Uznání a copyright: Greg Piepol

Tento kreativně složený stereo pohled na nejbližší hvězdu byl zkonstruován z rozsáhlého archívu snímků pořízených mezi březnem 2004 a dubnem 2005. Pokud se na něj podíváte červenomodrými brýlemi, tak sluneční disk i povrchové útvary včetně slunečních skvrn, filamentů a protuberancí vystupují zvýrazněné stereo perspectivou. Snímky byly pořízeny úzkopásmovým h-alfa filtrem, který je navržen k propouštění pouze světla vodíkových atomů ve sluneční atmosféře. Po zkombinování slunečních h-alfa snímků bylo nakonec k anaglyfickému stereopohledu přidáno 3D hvězdné pole.

Štítky: Slunce, Protuberance, Sluneční skvrna, Stereo, Filament, Hydrogen-alpha, Granule, Anaglyph


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »