Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stereo Slunce

Uznání a copyright: Greg Piepol

Tento kreativně složený stereo pohled na nejbližší hvězdu byl zkonstruován z rozsáhlého archívu snímků pořízených mezi březnem 2004 a dubnem 2005. Pokud se na něj podíváte červenomodrými brýlemi, tak sluneční disk i povrchové útvary včetně slunečních skvrn, filamentů a protuberancí vystupují zvýrazněné stereo perspectivou. Snímky byly pořízeny úzkopásmovým h-alfa filtrem, který je navržen k propouštění pouze světla vodíkových atomů ve sluneční atmosféře. Po zkombinování slunečních h-alfa snímků bylo nakonec k anaglyfickému stereopohledu přidáno 3D hvězdné pole.

Štítky: Slunce, Protuberance, Sluneční skvrna, Stereo, Filament, Hydrogen-alpha, Granule, Anaglyph


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Aktívna oblasť AR2871

Aktívna oblasť AR2871 vyprodukovala na Slnku ďalšiu erupciu.

Další informace »