Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plápolavá sluneční protuberance ze SOHO

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Co se to stalo u Slunce? Nic tak neobvyklého: podivný sluneční přívěšek vlevo dole je ve skutečnosti nádherný případ běžné sluneční protuberance. Sluneční protuberance je mračno slunečního plynu, které udržuje nad slunečním povrchem magnetické pole Slunce. Na snímku nahoře z října 2002 zachytila družice Slunce SOHO impozantní velkou protuberanci, která se vznáší nad povrchem a podobá se plameni. Po celé délce tohoto plamene bez ohně ze vznášejícího se plynu by mohlo seřadit více jak 40 zeměkoulí. Klidová protuberance typicky trvá asi měsíc a může vzplanout do koronálního výtrysku hmoty CME (Coronal Mass Ejection) a vyvrhnout tak do sluneční soustavy horký plyn. O energetickém mechanismu, který vytváří a udržuje sluneční protuberance se pouze ví, že je nějak spojen s proměnným magnetickým polem Slunce, a tak i nadále zůstává předmětem výzkumu.

Štítky: Slunce, Protuberance, SOHO


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »