Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plápolavá sluneční protuberance ze SOHO

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Co se to stalo u Slunce? Nic tak neobvyklého: podivný sluneční přívěšek vlevo dole je ve skutečnosti nádherný případ běžné sluneční protuberance. Sluneční protuberance je mračno slunečního plynu, které udržuje nad slunečním povrchem magnetické pole Slunce. Na snímku nahoře z října 2002 zachytila družice Slunce SOHO impozantní velkou protuberanci, která se vznáší nad povrchem a podobá se plameni. Po celé délce tohoto plamene bez ohně ze vznášejícího se plynu by mohlo seřadit více jak 40 zeměkoulí. Klidová protuberance typicky trvá asi měsíc a může vzplanout do koronálního výtrysku hmoty CME (Coronal Mass Ejection) a vyvrhnout tak do sluneční soustavy horký plyn. O energetickém mechanismu, který vytváří a udržuje sluneční protuberance se pouze ví, že je nějak spojen s proměnným magnetickým polem Slunce, a tak i nadále zůstává předmětem výzkumu.

Štítky: Slunce, Protuberance, SOHO


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »