Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plápolavá sluneční protuberance ze SOHO

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Co se to stalo u Slunce? Nic tak neobvyklého: podivný sluneční přívěšek vlevo dole je ve skutečnosti nádherný případ běžné sluneční protuberance. Sluneční protuberance je mračno slunečního plynu, které udržuje nad slunečním povrchem magnetické pole Slunce. Na snímku nahoře z října 2002 zachytila družice Slunce SOHO impozantní velkou protuberanci, která se vznáší nad povrchem a podobá se plameni. Po celé délce tohoto plamene bez ohně ze vznášejícího se plynu by mohlo seřadit více jak 40 zeměkoulí. Klidová protuberance typicky trvá asi měsíc a může vzplanout do koronálního výtrysku hmoty CME (Coronal Mass Ejection) a vyvrhnout tak do sluneční soustavy horký plyn. O energetickém mechanismu, který vytváří a udržuje sluneční protuberance se pouze ví, že je nějak spojen s proměnným magnetickým polem Slunce, a tak i nadále zůstává předmětem výzkumu.

Štítky: Slunce, Protuberance, SOHO


49. vesmírný týden 2020

49. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 11. do 6. 12. 2020. Měsíc bude ubývat z úplňku k poslední čtvrti. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn a vysoko nad jihem Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najedeme skvrny. Čínská sonda Chang’e 5 míří k odběru vzorků z povrchu Měsíce. Raketa Falcon 9 má na kontě už 100 startů a jeden první stupeň letěl a přistál už sedmkrát. Před 495 lety se narodil Tadeáš Hájek z Hájku a před 25 lety startovala sluneční observatoř SOHO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce

Slunce

Další informace »