Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plápolavá sluneční protuberance ze SOHO

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Co se to stalo u Slunce? Nic tak neobvyklého: podivný sluneční přívěšek vlevo dole je ve skutečnosti nádherný případ běžné sluneční protuberance. Sluneční protuberance je mračno slunečního plynu, které udržuje nad slunečním povrchem magnetické pole Slunce. Na snímku nahoře z října 2002 zachytila družice Slunce SOHO impozantní velkou protuberanci, která se vznáší nad povrchem a podobá se plameni. Po celé délce tohoto plamene bez ohně ze vznášejícího se plynu by mohlo seřadit více jak 40 zeměkoulí. Klidová protuberance typicky trvá asi měsíc a může vzplanout do koronálního výtrysku hmoty CME (Coronal Mass Ejection) a vyvrhnout tak do sluneční soustavy horký plyn. O energetickém mechanismu, který vytváří a udržuje sluneční protuberance se pouze ví, že je nějak spojen s proměnným magnetickým polem Slunce, a tak i nadále zůstává předmětem výzkumu.

Štítky: Slunce, Protuberance, SOHO


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Plejády

Další informace »