Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gravitační traktor

Uznání a copyright ilustrace : Dan Durda (FIAAA, B612 Foundation)

Jak byste změnili dráhu Zemi ohrožujícího asteroidu? Jeden nápad - hmotná kosmická loď, která využívá gravitace jako tažného lana - ilustruje tento obraz umělce gravitačního traktoru v akci. V hypotetickém scénáři, který vypracovali Edward Lu a Stanley Love v Johnsonově kosmickém středisku NASA, táhne 20 tunová nukleární elektrická kosmická loď asteroid o průměru 200 metrů jednoduše vznášením se v jeho blízkosti. Trysky iontového pohonu kosmické lodi jsou odkloněny od povrchu. Trvalý tah by postupně a předvídatelně změnil dráhu tahače a asteroidu, které jsou vázány svojí vzájemnou gravitační přítažlivostí. Zatímco toto všechno zní jako vědecká fikce, tak iontový pohon opravdu pohání existující kosmické lodi a gravitační traktor by pracoval bez ohledu na strukturu asteroidu nebo na jeho povrchové vlastnosti.

Štítky: Kosmická loď, Asteroid, Gravity, Illustration, Tractor near earth asteroid


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »