Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duny na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Cornell, JPL, NASA

Jaké by to bylo procházet se po Marsu? Rover Opportunity nyní zakouší, jaké to je jezdit po kousku rudé planety. Není to vždycky snadné, rover má příkaz vyhýbat se hlubším závějím tmavého písku. Při průzkumu kráteru Erebus se rover zastavil a pořídil obrázek vlevo nahoře. V této části kráteru Erebus je povrch pokrytý nejen tmavým pískem, ale také světlými kamenitými výstupy. Viditelné kameny jsou posety početnými malými kamínky, které jsou známé jako borůvky . Tyto neobvyklé kamínky, typicky jsou menší jak kuličky na hraní, pravděpodobně vznikly narůstáním v dávném vlhkém prostředí. Jsou také vidět podivné vyčnívající čepele. Snímek vlevo vedle byl pořízen počátkem minulého měsíce.

Štítky: Mars, Opportunity rover, Sand drifts


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »