Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hranatý písek v Marťanských horách

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Proč není tento písek kulatý? Rover Spirit, který nyní jezdí po Marsu našel v Columbia Hills na Marsu pozoruhodně hranatý písek. Malá zrnka písku předtím nalezená v pláních kráteru Gusev byla významně kulatější. Nález ukazuje, že se hranatý písek z kopců kutálel méně a pravděpodobně cestoval na menší vzdálenost jak kulatý písek z plání. Kutálení písku obecně činí písek a kamení kulatější s méně ostrými hranami. Na snímku nahoře pořízeném minulý měsíc jsou hranatá zrnka písku zvětšená mikroskopickým zobrazovačem Spiritu. Políčko má asi tři centimetry.

Štítky: Mars, Písek


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »