Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve středu Mléčné dráhy

Uznání: Rainer Schödel (MPE) et al., NAOS-CONICA, ESO

Ve středu naší Mléčné dráhy se nachází černá díra o hmotnosti více jak 2 milióny Sluncí. Toto kdysi kontraverzní tvrzení, tento ohromující závěr je nyní zdánlivě nevyhnutelný a je založen na pozorováních hvězd, které obíhají velice blízko galaktického středu. Za použití velmi velkých dalekohledů observatoře Paranal a důmyslné infračervené kamery astronomové trpělivě sledovali dráhu určité hvězdy označené S2, když se přiblížila až na asi 17 světelných hodin ke středu Mléčné dráhy (asi trojnásobek poloměru dráhy Pluta). Jejich výsledky přesvědčivě ukazují, že S2 se pohybuje pod vlivem ohromné gravitace neviděného objektu, který musí být extrémně kompaktní, tedy superhmotná černá díra. Tento hloubkový snímek v blízkém infračerveném světle ukazuje přeplněné dva vnitřní světelné roky naší Mléčné dráhy s šipkou, která vyznačuje přesnou polohu galaktického středu. Schopnost sledovat hvězdy tak blízko galaktického středu umožňuje přesně měřit hmotnost černé díry a možná dokonce i bezprecedentní test Einsteinovy teorie gravitace, jelikož astronomové pozorují hvězdu, která obíhá superhmotnou černou díru.

Štítky: Galaktický střed, Černá díra, Milky Way Galaxy


28. vesmírný týden 2020

28. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 7. do 12. 7. 2020. Měsíc ubývá od úplňku k poslední čtvrti. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět skoro celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Ranní oblohu doplňuje jasná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. V minulém týdnu jsme se dočkali čínských startů a letu Falconu 9. Electron byl neúspěšný a Vega ani neodstartovala. Před 70 roky se narodil objevitel slavné komety Hyakutake z roku 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2020 F3 (NEOWISE)

Canon EOS 50D, Canon EF 135/2.0L USM, 7x5sec., f/2.8, ISO 800. Foceno z rozhledny na Boubíně 10.7.2020 v 02:05

Další informace »