Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve středu Mléčné dráhy

Uznání: Rainer Schödel (MPE) et al., NAOS-CONICA, ESO

Ve středu naší Mléčné dráhy se nachází černá díra o hmotnosti více jak 2 milióny Sluncí. Toto kdysi kontraverzní tvrzení, tento ohromující závěr je nyní zdánlivě nevyhnutelný a je založen na pozorováních hvězd, které obíhají velice blízko galaktického středu. Za použití velmi velkých dalekohledů observatoře Paranal a důmyslné infračervené kamery astronomové trpělivě sledovali dráhu určité hvězdy označené S2, když se přiblížila až na asi 17 světelných hodin ke středu Mléčné dráhy (asi trojnásobek poloměru dráhy Pluta). Jejich výsledky přesvědčivě ukazují, že S2 se pohybuje pod vlivem ohromné gravitace neviděného objektu, který musí být extrémně kompaktní, tedy superhmotná černá díra. Tento hloubkový snímek v blízkém infračerveném světle ukazuje přeplněné dva vnitřní světelné roky naší Mléčné dráhy s šipkou, která vyznačuje přesnou polohu galaktického středu. Schopnost sledovat hvězdy tak blízko galaktického středu umožňuje přesně měřit hmotnost černé díry a možná dokonce i bezprecedentní test Einsteinovy teorie gravitace, jelikož astronomové pozorují hvězdu, která obíhá superhmotnou černou díru.

Štítky: Galaktický střed, Černá díra, Milky Way Galaxy


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »