Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytek po supernově N132D opticky a rentgenově

Uznání: NASA, ESA, and The Hubble Heritage Team (STScI/AURA)
Acknowledgment: J.C. Green (Univ. of Colorado) and the Cosmic Origins Spectrograph (COS) GTO team; NASA/CXO/SAO

Tisíce let po výbuchu hvězdy její rozpínající se zbytky stále jasně září přes celé spektrum. To je případ N132D, zbytku po supernově v sousední galaxii Velký Magellanův mrak (Large Magellanic Cloud - LMC). Rozpínající se obálka po této explozi má nyní 80 světelných let a vymetla už asi hmotu 600 Sluncí. N132D nedávno do velkých podrobností zachytil v optickém světle dalekohled Hubble Space Telescope. Hubblův obraz byl pak zkombinován s odpovídajícím podrobným snímkem v rentgenovém světle, který pořídila rentgenová observatoř Chandra. Nahoře zobrazená kombinace v zástupných barvách ukazuje skoro kulovitou rozpínající se rázovou vlnu, kterou zvýrazňuje růžová emise vodíku a purpurová emise kyslíku. Obraz je zaplněn hustým polem nesouvisejících hvězd z LMC. Studium obrazu je příležitostí ke zkoumání materiálu, který byl kdysi uvnitř hvězdy. N132D má asi 150 světelných roků a nachází se asi 160  světelných let daleko v souhvězdí Mečouna (Dorado).

Štítky: Rentgenové paprsky, N132d, Optical light


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »