Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

4500 kilometrů nad Dione

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak opravdu vypadá povrch Saturnova měsíce Dione? Otázku pomohla zodpovědět kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu, když tento měsíc kolem čtvrtého největšího měsíce obří planety prolétala. Snímek nahoře zabírá asi 23 kilometrů a byl pořízen 4 500 kilometrů nad ledovým povrchem Dione. V ledu a hornině Dione jsou vidět zlomy, brázdy a krátery. V mnoha případech jsou povrchové útvary způsobeny neznámými procesy a lze je jenom popsat. Hodně kráterů má jasné stěny, ale tmavá dna, z čehož plyne, že čerstvý led je světlejší. Zprava nahoře směrem dolů doleva běží téměř rovnoběžné brázdy. Zlomy někdy kříží krátery, což znamená, že vznikly poměrně nedávno. Zleva dole ke středu snímku nahoře probíhá lem 60 kilometrového kráteru, zatímco střed kráteru je vidět vpravo dole. Snímky jako je tento se budou dále studovat, aby se dalo lépe porozumět Dione i složité soustavě Saturnových prstenců a měsíců.

Štítky: Saturn, Flyby, Dione


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »