Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

4500 kilometrů nad Dione

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak opravdu vypadá povrch Saturnova měsíce Dione? Otázku pomohla zodpovědět kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu, když tento měsíc kolem čtvrtého největšího měsíce obří planety prolétala. Snímek nahoře zabírá asi 23 kilometrů a byl pořízen 4 500 kilometrů nad ledovým povrchem Dione. V ledu a hornině Dione jsou vidět zlomy, brázdy a krátery. V mnoha případech jsou povrchové útvary způsobeny neznámými procesy a lze je jenom popsat. Hodně kráterů má jasné stěny, ale tmavá dna, z čehož plyne, že čerstvý led je světlejší. Zprava nahoře směrem dolů doleva běží téměř rovnoběžné brázdy. Zlomy někdy kříží krátery, což znamená, že vznikly poměrně nedávno. Zleva dole ke středu snímku nahoře probíhá lem 60 kilometrového kráteru, zatímco střed kráteru je vidět vpravo dole. Snímky jako je tento se budou dále studovat, aby se dalo lépe porozumět Dione i složité soustavě Saturnových prstenců a měsíců.

Štítky: Saturn, Flyby, Dione


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »