Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

4500 kilometrů nad Dione

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak opravdu vypadá povrch Saturnova měsíce Dione? Otázku pomohla zodpovědět kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu, když tento měsíc kolem čtvrtého největšího měsíce obří planety prolétala. Snímek nahoře zabírá asi 23 kilometrů a byl pořízen 4 500 kilometrů nad ledovým povrchem Dione. V ledu a hornině Dione jsou vidět zlomy, brázdy a krátery. V mnoha případech jsou povrchové útvary způsobeny neznámými procesy a lze je jenom popsat. Hodně kráterů má jasné stěny, ale tmavá dna, z čehož plyne, že čerstvý led je světlejší. Zprava nahoře směrem dolů doleva běží téměř rovnoběžné brázdy. Zlomy někdy kříží krátery, což znamená, že vznikly poměrně nedávno. Zleva dole ke středu snímku nahoře probíhá lem 60 kilometrového kráteru, zatímco střed kráteru je vidět vpravo dole. Snímky jako je tento se budou dále studovat, aby se dalo lépe porozumět Dione i složité soustavě Saturnových prstenců a měsíců.

Štítky: Saturn, Flyby, Dione


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »