Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

4500 kilometrů nad Dione

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak opravdu vypadá povrch Saturnova měsíce Dione? Otázku pomohla zodpovědět kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu, když tento měsíc kolem čtvrtého největšího měsíce obří planety prolétala. Snímek nahoře zabírá asi 23 kilometrů a byl pořízen 4 500 kilometrů nad ledovým povrchem Dione. V ledu a hornině Dione jsou vidět zlomy, brázdy a krátery. V mnoha případech jsou povrchové útvary způsobeny neznámými procesy a lze je jenom popsat. Hodně kráterů má jasné stěny, ale tmavá dna, z čehož plyne, že čerstvý led je světlejší. Zprava nahoře směrem dolů doleva běží téměř rovnoběžné brázdy. Zlomy někdy kříží krátery, což znamená, že vznikly poměrně nedávno. Zleva dole ke středu snímku nahoře probíhá lem 60 kilometrového kráteru, zatímco střed kráteru je vidět vpravo dole. Snímky jako je tento se budou dále studovat, aby se dalo lépe porozumět Dione i složité soustavě Saturnových prstenců a měsíců.

Štítky: Saturn, Flyby, Dione


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »