Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Poslední Titan

Uznání : Courtesy 30th Space Wing, Vandenberg Air Force Base

Ze základny Vandengberg Air Force Base odstartovala 19. října poslední raketa Titan. Úspěšným vynesením nákladu raketou Titan IV B pro US National Reconnaissance Office se uzavřel program Titan, který začal prvním startem v roce 1959. Raketa Titan byla původně navržena jako mezikontinentální balistická střela a nakonec ze z ní stal tažný kůň, který vynášel obranné, komerční i vědecké náklady na oběžnou dráhu Země i za ni. Spousta historických letů do vesmíru začala vypuštěním raketou Titan, včetně výprav v lodích Gemini s posádkou, sond Viking na Mars, cest sond Voyager do vnější sluneční soustavy a kosmické sondy Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu. Cassiniho sonda Huygens uskutečnila nejvzdálenější přistání v jiném světě, zatímco Voyager 1 je nyní nejvzdálenější kosmickou sondou lidstva.

Štítky: Kosmická loď, Raketa, Titan, Titan 4B


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Stopa mezinárodní stanice ISS nad jihozápadním obzorem

Další informace »