Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Poslední Titan

Uznání : Courtesy 30th Space Wing, Vandenberg Air Force Base

Ze základny Vandengberg Air Force Base odstartovala 19. října poslední raketa Titan. Úspěšným vynesením nákladu raketou Titan IV B pro US National Reconnaissance Office se uzavřel program Titan, který začal prvním startem v roce 1959. Raketa Titan byla původně navržena jako mezikontinentální balistická střela a nakonec ze z ní stal tažný kůň, který vynášel obranné, komerční i vědecké náklady na oběžnou dráhu Země i za ni. Spousta historických letů do vesmíru začala vypuštěním raketou Titan, včetně výprav v lodích Gemini s posádkou, sond Viking na Mars, cest sond Voyager do vnější sluneční soustavy a kosmické sondy Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu. Cassiniho sonda Huygens uskutečnila nejvzdálenější přistání v jiném světě, zatímco Voyager 1 je nyní nejvzdálenější kosmickou sondou lidstva.

Štítky: Kosmická loď, Raketa, Titan, Titan 4B


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »