Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Poslední Titan

Uznání : Courtesy 30th Space Wing, Vandenberg Air Force Base

Ze základny Vandengberg Air Force Base odstartovala 19. října poslední raketa Titan. Úspěšným vynesením nákladu raketou Titan IV B pro US National Reconnaissance Office se uzavřel program Titan, který začal prvním startem v roce 1959. Raketa Titan byla původně navržena jako mezikontinentální balistická střela a nakonec ze z ní stal tažný kůň, který vynášel obranné, komerční i vědecké náklady na oběžnou dráhu Země i za ni. Spousta historických letů do vesmíru začala vypuštěním raketou Titan, včetně výprav v lodích Gemini s posádkou, sond Viking na Mars, cest sond Voyager do vnější sluneční soustavy a kosmické sondy Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu. Cassiniho sonda Huygens uskutečnila nejvzdálenější přistání v jiném světě, zatímco Voyager 1 je nyní nejvzdálenější kosmickou sondou lidstva.

Štítky: Kosmická loď, Raketa, Titan, Titan 4B


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »