Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Říjnový Mars

Uznání a copyright: Chris Cook

Tento říjen se Mars stal na pozemské obloze jasnou, žlutavou hvězdou, jelikož se blíží do opozice, kdy se Mars a Země pohybují na svých drahách kolem Slunce blízko sebe. Jak je Mars blízko? Asi tak 70 miliónů kilometrů, dost blízko aby měli pozemští astronomové na lákavou rudou planetu dobrý výhled. Například tato série ostrých snímků Marsu sleduje vývoj prachové bouře, jak se planeta otáčí zleva doprava. Tyto teleskopické záběry jasně ukazují podrobnosti marťanského povrchu, včetně jižní polární ledové čepičky (nahoře) a pokrývky mraků nad severním pólem u spodního okraje. Prachová bouře samotná je vidět jako světle žlutý pás přes jinak tmavou oblast na jižní polokouli. Ani když třeba nemáte dalekohled, tak se nezapomeňte co nejdříve podívat na Mars. V nadcházejících nocích bude nadále jasně zářit.

Štítky: Mars, Prachová bouře, Opposition


37. vesmírný týden 2024

37. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 9. do 15. 9. 2024. Měsíc na večerní obloze dorůstá k první čtvrti. Večer se jen opravdu velmi nízko u obzoru schovává jasná Venuše, celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Ráno za svítání lze spatřit ještě Merkur. Aktivita Slunce zůstává zvýšená a silné erupce nastaly i na odvrácené polokouli, tak uvidíme, co zde bude, až se skvrny natočí k nám. Kosmická loď Starliner se v bezpilotním režimu odpojila od ISS a přistála úspěšně zpátky na Zemi. Očekáváme start mise Polaris Dawn a Sojuzu k ISS. Před 50 lety byl objeven Jupiterův měsíc Leda.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Okolí hvězdy WR134 v Labuti

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2024 obdržel snímek „Okolí hvězdy WR 134 v Labuti“, jehož autorem je Václav Kubeš.     V červencovém kole soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, jsme se opět podívali na letní

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko 8.9.2024

Slnko 8.9.2024

Další informace »