Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světelná echa z V838 Mon

Uznání: NASA and the Hubble Heritage Team (AURA/STScI)

Co způsobilo toto vzplanutí V838 Mon? Vnější povrch hvězdy V838 Mon z neznámých důvodů náhle velmi expandoval a z té příčiny se tato hvězda stala v lednu 2002 nejjasnější v celé Mléčné dráze. A potom zrovna tak náhle zeslábla. Hvězdný záblesk jako tento nebyl vidět nikdy předtím - supernovy a novy odvrhují hmotu do prostoru. Ačkoliv se zdá, že záblesk V838 Mon vyvrhuje materiál do vesmíru, tak to co je vidět na snímku nahoře z Hubblova kosmického dalekohledu je ve skutečnosti pohybující se světelné echo jasného záblesku. Ve světelném echu se světlo ze záblesku postupně odráží na stále vzdálenějších prstencích složitých útvarů okolního mezihvězdného prachu, který již hvězdu obklopoval. V838 Mon se nachází asi 20 000 světelných let daleko v souhvězdí Jednorožce (Monoceros), zatímco světelné echo nahoře má průměr asi šest světelných let.

Štítky: Nova, V838 mon, Light echo


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »