Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světelná echa z V838 Mon

Uznání: NASA and the Hubble Heritage Team (AURA/STScI)

Co způsobilo toto vzplanutí V838 Mon? Vnější povrch hvězdy V838 Mon z neznámých důvodů náhle velmi expandoval a z té příčiny se tato hvězda stala v lednu 2002 nejjasnější v celé Mléčné dráze. A potom zrovna tak náhle zeslábla. Hvězdný záblesk jako tento nebyl vidět nikdy předtím - supernovy a novy odvrhují hmotu do prostoru. Ačkoliv se zdá, že záblesk V838 Mon vyvrhuje materiál do vesmíru, tak to co je vidět na snímku nahoře z Hubblova kosmického dalekohledu je ve skutečnosti pohybující se světelné echo jasného záblesku. Ve světelném echu se světlo ze záblesku postupně odráží na stále vzdálenějších prstencích složitých útvarů okolního mezihvězdného prachu, který již hvězdu obklopoval. V838 Mon se nachází asi 20 000 světelných let daleko v souhvězdí Jednorožce (Monoceros), zatímco světelné echo nahoře má průměr asi šest světelných let.

Štítky: Nova, V838 mon, Light echo


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »