Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světelná echa z V838 Mon

Uznání: NASA and the Hubble Heritage Team (AURA/STScI)

Co způsobilo toto vzplanutí V838 Mon? Vnější povrch hvězdy V838 Mon z neznámých důvodů náhle velmi expandoval a z té příčiny se tato hvězda stala v lednu 2002 nejjasnější v celé Mléčné dráze. A potom zrovna tak náhle zeslábla. Hvězdný záblesk jako tento nebyl vidět nikdy předtím - supernovy a novy odvrhují hmotu do prostoru. Ačkoliv se zdá, že záblesk V838 Mon vyvrhuje materiál do vesmíru, tak to co je vidět na snímku nahoře z Hubblova kosmického dalekohledu je ve skutečnosti pohybující se světelné echo jasného záblesku. Ve světelném echu se světlo ze záblesku postupně odráží na stále vzdálenějších prstencích složitých útvarů okolního mezihvězdného prachu, který již hvězdu obklopoval. V838 Mon se nachází asi 20 000 světelných let daleko v souhvězdí Jednorožce (Monoceros), zatímco světelné echo nahoře má průměr asi šest světelných let.

Štítky: Nova, V838 mon, Light echo


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »