Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled z kráteru Gusev na Marsu

Uznání: Marco Di Lorenzo et al. courtesy Aviation Week, Mars Exploration Rover Mission, Cornell, JPL, NASA;
Courtesy M. Di Lorenzo et al. & Aviation Week

Jaká je geologická historie Marsu? Odpověď pomáhal hledat také rover Spirit svým průzkumem terénu při své cestě na vrchol Husband Hill, kdy též pořizoval snímky. Členové pozemského týmu později zkombinovali snímky z jedné kamery s barvami z jiné a vytvořili tento semi-realistický pohled téměř z vrcholu rozeklaného kopce. Po cestě bylo snímkováno a prozkoumáno mnoho zde zobrazených kamenů. Obrázek nahoře nezachycuje jenom vysoký a vzdálený Mars uvnitř kráteru Gusev, ale také mnohem více z roveru Spirit o velikosti chladničky na rozdíl od dalších podobných pohledů. Mezi techniku, která je k vidění, patří řada energii absorbujících slunečních panelů, sluneční hodiny a kruhovitá vysokozisková komunikační anténa.

Štítky: Mars, Gusev crater, Husband Hill


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »