Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prašná NGC 1333

Uznání: R. A. Gutermuth (Harvard-Smithsonian CfA) et al. JPL-Caltech, NASA

Prašná NGC 1333 je vidět jako reflekční mlhovina na snímcích ve viditelném světle a předvádí modravé odstíny charakteristické pro prachem odražené světlo hvězd. Ale na delších infračervených vlnových délkách září samotný mezihvězdný prach, který je na tomto snímku ze Spitzerova kosmického dalekohledu ve falešných barvách vidět červeně. Pronikavý infračervený pohled také ukazuje mladistvé hvězdy, které by jinak byly zakryté prašnými mračny, které jim daly vzniknout. Pozoruhodné zelenavé čáry a skvrny, které se v oblasti vyskytují, trasují záři kosmických výtrysků vyvrhovaných ze vznikajících mladých hvězdných objektů, jak se výtrysky hrouží do studeného materiálu mračna. Celkem vzato se tato chaotická scéna se nejspíše podobá té, ve které vzniklo před 4,5 miliardami let naše vlastní Slunce. NGC 1300 je ve vzdálenosti asi 1 000 světelných let v souhvězdí Perseus.

Štítky: Infračervený, Reflekční mlhovina, Star-forming region, Ngc 1333


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »