Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pandora: Pastýřský měsíc Saturna

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak opravdu vypadá Saturnův měsíček Pandora? Otázku pomohla počátkem září odpovědět kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu, když kolem tohoto neobvyklého měsíce prolétla ve vzdálenosti asi 50 000 kilometrů. Tehdy byl také pořízen snímek Pandory s dosud nejvyšším rozlišením, který je vidět v opravdových barvách nahoře. Na Pandoře o průměru asi 80 kilometrů lze rozlišit útvary o velikosti pouhých 300 metrů. Zdá se, že krátery na Pandoře jsou překryty určitým druhem materiálu, což poskytuje mnohem hladší vzhled, než u jiného Saturnova měsíčku, houbovitého Hyperionu. Povrch měsíčku také křižují podivné brázdy a hřebeny. Pandora je zvláště zajímavá proto, protože spolu se svým doprovodným měsícem Prometheus pomáhá zahánět částice Saturnova prstence F do určitého tvaru.

Štítky: Saturn, Pandora, Sheppard moon


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »