Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pandora: Pastýřský měsíc Saturna

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak opravdu vypadá Saturnův měsíček Pandora? Otázku pomohla počátkem září odpovědět kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu, když kolem tohoto neobvyklého měsíce prolétla ve vzdálenosti asi 50 000 kilometrů. Tehdy byl také pořízen snímek Pandory s dosud nejvyšším rozlišením, který je vidět v opravdových barvách nahoře. Na Pandoře o průměru asi 80 kilometrů lze rozlišit útvary o velikosti pouhých 300 metrů. Zdá se, že krátery na Pandoře jsou překryty určitým druhem materiálu, což poskytuje mnohem hladší vzhled, než u jiného Saturnova měsíčku, houbovitého Hyperionu. Povrch měsíčku také křižují podivné brázdy a hřebeny. Pandora je zvláště zajímavá proto, protože spolu se svým doprovodným měsícem Prometheus pomáhá zahánět částice Saturnova prstence F do určitého tvaru.

Štítky: Saturn, Pandora, Sheppard moon


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »