Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktická srážka v kupě Abell 1185

Uznání a copyright: Jean-Charles Cuillandre (CFHT), Hawaiian Starlight, CFHT

Co dělá kytara v kupě galaxií? Sráží se. Kupy galaxií jsou někdy tak nahuštěné, že se jejich galaxie vzájemně sráží. Krásný případ je vidět u bohaté kupy galaxií Abell 1185 vlevo na snímku nahoře. Přinejmenším dvě galaxie, katalogizované jako Arp 105 a pro svůj vzhled zvané Kytara, jedna druhou od sebe gravitačně roztahují. Většina ze stovek galaxií v Abell 1185 jsou eliptické galaxie, i když evidentní jsou i spirální, čočkovité a nepravidelné galaxie. Mnoho skvrn na snímku nahoře jsou galaxie, které se skládají z miliard hvězd, ale některé skvrny jsou hvězdy z popředí z naší vlastní Mléčné dráhy. Nedávná pozorování kupy Abell 1185 objevila neobvyklé kulové hvězdokupy, u kterých se zdá, že patří jenom kupě kalaxií a ne žádné jednotlivé galaxii. Abell 1185 měří asi milión světelných let a nachází se ve vzdálenosti 400 miliónů světelných let.

Štítky: Kupa galaxií, Srážka, Abell 1185


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »