Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. duben 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. duben 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čočkovitá galaxie s příčkou NGC 2787

Uznání: Marcella Carollo (ETHZ), Hubble Heritage, NASA

Čočkovité galaxie nejsou zrovna fotogenické. Čočkovité galaxie podobně jako spirální galaxie obsahují disk a též podobně jako eliptické galaxie obsahují málo prachu, plynu a pěkných spirálních ramen. Čočkovité galaxie se studují díky jejich zdánlivě nevýrazné podstatě poměrně málo. Mezi slavné galaxie historicky klasifikované jako čočkovité patří M84, M85 a M86. Nedávné snímky a důkazy ovšem naznačují, že čočkovité galaxie mohou být jak fotogenické, tak i vědecky zajímavé. Například snímek NGC 2787 nahoře, pořízený kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope ukazuje, že střed této čočkovité galaxie má zajímavou strukturu. Snímek byl pořízen, aby pomohl určit jak čočkovité galaxie vznikají a co se děje s jejich centry. Galaxie NGC 2787 na snímku nahoře zabírá asi 4500 světelných let a nachází se ve vzdálenosti 25 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major).

Štítky: SBO, NGC 2787, Lenticular galaxy


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »