Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Chybějící krátery na asteroidu Itokawa

Uznání a copyright: ISAS, JAXA

Kde jsou ty chybějící krátery na asteroidu Itokawa? Nikdo neví. Japonská sonda Hayabusa se nedávno přiblížila k zemskému křížiči a odesílá zpět obrázky, které ukazují povrch nepodobný kterémukoliv dosud fotografovanému tělesu ve sluneční soustavě - povrch možná zbavený kráterů. Jednou možností nedostatku běžných kruhovitých prohlubní je, že asteroid Itokawa je hromada suti, halda kamení a kusů ledu jen volně vázaná slabou gravitací. Pokud je tomu tak, tak krátery mohou být vyplněny, vždycky, když se asteroid zachvěje od procházející planety, v tomto případě od Země. Další alternativou by mohly být povrchové částice, které se stávají elektricky nabitými od Slunce, vznášejí se pak v mikrogravitačním poli, posouvají se a vyplňují krátery. Hayabusa během víkendu poklesla k povrchu tohoto podivného asteroidu v úsilí prozkoumat toto neobvyklé těleso a odebrat povrchové vzorky, které by se měly vrátit na Zemi v roce 2007.

Štítky: Krátery, Asteroid Itokawa, Rubble pile


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »