Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Chybějící krátery na asteroidu Itokawa

Uznání a copyright: ISAS, JAXA

Kde jsou ty chybějící krátery na asteroidu Itokawa? Nikdo neví. Japonská sonda Hayabusa se nedávno přiblížila k zemskému křížiči a odesílá zpět obrázky, které ukazují povrch nepodobný kterémukoliv dosud fotografovanému tělesu ve sluneční soustavě - povrch možná zbavený kráterů. Jednou možností nedostatku běžných kruhovitých prohlubní je, že asteroid Itokawa je hromada suti, halda kamení a kusů ledu jen volně vázaná slabou gravitací. Pokud je tomu tak, tak krátery mohou být vyplněny, vždycky, když se asteroid zachvěje od procházející planety, v tomto případě od Země. Další alternativou by mohly být povrchové částice, které se stávají elektricky nabitými od Slunce, vznášejí se pak v mikrogravitačním poli, posouvají se a vyplňují krátery. Hayabusa během víkendu poklesla k povrchu tohoto podivného asteroidu v úsilí prozkoumat toto neobvyklé těleso a odebrat povrchové vzorky, které by se měly vrátit na Zemi v roce 2007.

Štítky: Krátery, Asteroid Itokawa, Rubble pile


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Mars

Ranní foto Měsíce a Marsu

Další informace »