Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Chybějící krátery na asteroidu Itokawa

Uznání a copyright: ISAS, JAXA

Kde jsou ty chybějící krátery na asteroidu Itokawa? Nikdo neví. Japonská sonda Hayabusa se nedávno přiblížila k zemskému křížiči a odesílá zpět obrázky, které ukazují povrch nepodobný kterémukoliv dosud fotografovanému tělesu ve sluneční soustavě - povrch možná zbavený kráterů. Jednou možností nedostatku běžných kruhovitých prohlubní je, že asteroid Itokawa je hromada suti, halda kamení a kusů ledu jen volně vázaná slabou gravitací. Pokud je tomu tak, tak krátery mohou být vyplněny, vždycky, když se asteroid zachvěje od procházející planety, v tomto případě od Země. Další alternativou by mohly být povrchové částice, které se stávají elektricky nabitými od Slunce, vznášejí se pak v mikrogravitačním poli, posouvají se a vyplňují krátery. Hayabusa během víkendu poklesla k povrchu tohoto podivného asteroidu v úsilí prozkoumat toto neobvyklé těleso a odebrat povrchové vzorky, které by se měly vrátit na Zemi v roce 2007.

Štítky: Krátery, Asteroid Itokawa, Rubble pile


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »