Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Chybějící krátery na asteroidu Itokawa

Uznání a copyright: ISAS, JAXA

Kde jsou ty chybějící krátery na asteroidu Itokawa? Nikdo neví. Japonská sonda Hayabusa se nedávno přiblížila k zemskému křížiči a odesílá zpět obrázky, které ukazují povrch nepodobný kterémukoliv dosud fotografovanému tělesu ve sluneční soustavě - povrch možná zbavený kráterů. Jednou možností nedostatku běžných kruhovitých prohlubní je, že asteroid Itokawa je hromada suti, halda kamení a kusů ledu jen volně vázaná slabou gravitací. Pokud je tomu tak, tak krátery mohou být vyplněny, vždycky, když se asteroid zachvěje od procházející planety, v tomto případě od Země. Další alternativou by mohly být povrchové částice, které se stávají elektricky nabitými od Slunce, vznášejí se pak v mikrogravitačním poli, posouvají se a vyplňují krátery. Hayabusa během víkendu poklesla k povrchu tohoto podivného asteroidu v úsilí prozkoumat toto neobvyklé těleso a odebrat povrchové vzorky, které by se měly vrátit na Zemi v roce 2007.

Štítky: Krátery, Asteroid Itokawa, Rubble pile


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »