Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Paprsky z nečekané polární záře

Uznání a copyright: Lyndon Anderson (Prairie Journal)

Tato polární záře byla tak trochu překvapením. Pro začátečníky: ten pátek ráno, v srpnu 2002 se nečekala žádná intenzivní aurorální aktivita. Ovšem možná ještě více překvapující bylo to, že ta polární záře z některých míst jevila neobvyklou strukturu zelených paprsků. Na obrázku nahoře, který byl pořízen ze Severní Dakoty v USA, se až k obzoru táhne plot zelených paprsků. Zrcadlovitě se zelenými paprsky je červený pás, sám také dost vzácný. Na obzoru jsou vidět světla měst Bismarck a Mandan. Velké skupiny slunečních skvrn v tu dobu naznačovaly, že činost aktivního Slunce je dost pravděpodobná, a že možná způsobí další proudy kaskády energetických částic, které by mohly dopadnout na Zemi a způsobit další polární záře.

Štítky: Polární záře, Rays


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »