Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sedm zaprášených sester

Uznání: NASA, JPL-Caltech, J. Stauffer (SSC, Caltech)

Nádherná hvězdokupa Plejády nebo Kuřátka (anglický název je Sedm sester) uhání mračnem kosmického prachu ve vzdálenosti zhruba 400 světelných let a je dobře známa z astronomických obrázků pro své výrazně modré reflekční mlhoviny. Na viditelných vlnových délkách prach světlo hvězd rozptyluje a odráží, ale na tomto portrétu v infračerveném světle ze Spitzerova kosmického dalekohledu září samotný prach. Snímek ve falešných barvách zabírá asi 1°, tedy sedm světelných let ve vzdálenosti Plejád, přičemž nejhustší oblasti prachového mračna jsou vidět žlutě a červeně. Spitzerova data při zkoumání této mladé nedaleké hvězdokupy odhalila mnoho chladných hvězd o nízké hmotnosti, hnědých trpaslíků neboli nepovedených hvězd, a možné disky planetárních trosek. Chcete se dnes v noci podívat na Plejády? Tak se dívejte na západ poblíž jasné večernice Venuše hned po západu Slunce.

Štítky: Prach, Infračervený, Plejády, Open star cluster


34. vesmírný týden 2026

34. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 8. do 23. 8. 2026. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Saturn a Neptun jsou nízko už od setmění a vrcholí ráno nad jihem. Na ranní obloze jsou dobře vidět Mars a Uran, přidává se Jupiter, a naopak mizí Merkur. Aktivita Slunce je nízká. V galerii se ohlížíme za uplynulým parádním večerním zatměním. Na ISS dojde k dalšímu výstupu do volného kosmu dvojice Američan-Francouzka. Před 380 lety se narodil významný anglický astronom John Flamsteed.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor Perseida

Fotografováno kamerou ASI178MC

Další informace »