Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sedm zaprášených sester

Uznání: NASA, JPL-Caltech, J. Stauffer (SSC, Caltech)

Nádherná hvězdokupa Plejády nebo Kuřátka (anglický název je Sedm sester) uhání mračnem kosmického prachu ve vzdálenosti zhruba 400 světelných let a je dobře známa z astronomických obrázků pro své výrazně modré reflekční mlhoviny. Na viditelných vlnových délkách prach světlo hvězd rozptyluje a odráží, ale na tomto portrétu v infračerveném světle ze Spitzerova kosmického dalekohledu září samotný prach. Snímek ve falešných barvách zabírá asi 1°, tedy sedm světelných let ve vzdálenosti Plejád, přičemž nejhustší oblasti prachového mračna jsou vidět žlutě a červeně. Spitzerova data při zkoumání této mladé nedaleké hvězdokupy odhalila mnoho chladných hvězd o nízké hmotnosti, hnědých trpaslíků neboli nepovedených hvězd, a možné disky planetárních trosek. Chcete se dnes v noci podívat na Plejády? Tak se dívejte na západ poblíž jasné večernice Venuše hned po západu Slunce.

Štítky: Prach, Infračervený, Plejády, Open star cluster


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »