Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sedm zaprášených sester

Uznání: NASA, JPL-Caltech, J. Stauffer (SSC, Caltech)

Nádherná hvězdokupa Plejády nebo Kuřátka (anglický název je Sedm sester) uhání mračnem kosmického prachu ve vzdálenosti zhruba 400 světelných let a je dobře známa z astronomických obrázků pro své výrazně modré reflekční mlhoviny. Na viditelných vlnových délkách prach světlo hvězd rozptyluje a odráží, ale na tomto portrétu v infračerveném světle ze Spitzerova kosmického dalekohledu září samotný prach. Snímek ve falešných barvách zabírá asi 1°, tedy sedm světelných let ve vzdálenosti Plejád, přičemž nejhustší oblasti prachového mračna jsou vidět žlutě a červeně. Spitzerova data při zkoumání této mladé nedaleké hvězdokupy odhalila mnoho chladných hvězd o nízké hmotnosti, hnědých trpaslíků neboli nepovedených hvězd, a možné disky planetárních trosek. Chcete se dnes v noci podívat na Plejády? Tak se dívejte na západ poblíž jasné večernice Venuše hned po západu Slunce.

Štítky: Prach, Infračervený, Plejády, Open star cluster


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »