Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

The Cone Nebula Neighborhood

Credit & Copyright: Adam Block and Tim Puckett

V Jednorožci (Monocerous) se v okolí mlhoviny Kužel touto nádhernou částí oblohy rozprostírají kosmická mračna vodíku a prachu. U levého dolního okraje je tmavý, zakrývající prachový mrak v jednoduchého tvaru mlhoviny Kužel. Kužel obklopuje červená záře vodíku a míří k jasné, modrobílé hvězdě S Monocerotis, čtyřnásobnému systému velmi hmotných, horkých hvězd. Samotnou S Mon také obklopuje spletitá červená emisní mlhovina, charakteristická pro hvězdotvorné oblasti, zatímco nahoře a vpravo od S Mon je větší oblast slabší emise se siluetou rozsáhlých tmavých vzorů na obloze. Pod středem obrázku je žlutá otevřená hvězdokupa Trumpler 5 s výrazně modrou reflekční mlhovinou IC 2169 vpravo uprostřed. Podivný kompaktní útvar kometárního tvaru u spodního okraje je Hubblova proměnná mlhovina. Tato opravdu pozoruhodná, 2,5° široká, barevná mozaika je výsledkem více jak 31 hodin expozičního času.

Štítky: Emisní mlhovina, Reflekční mlhovina, NGC 2264, Cone Nebula, Trumpler 5, Ic 2169


14. vesmírný týden 2026

14. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 3. do 5. 4. 2026. Měsíc bude v úplňku. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a vysoko nad jihozápadem podobně výrazný Jupiter. Pod Plejádami je ještě slabý Uran. Aktivita Slunce je lehce zvýšená, především vidíme hodně menších skvrn. Probíhají poslední přípravy na odpočet startu rakety SLS s lodí Orion, která pošle misi Artemis II na cestu kolem Měsíce. Zároveň bylo oznámeno zrušení stanice Gateway u Měsíce. Český VZLÚ podepsal dohodu s ESA o spolupráci na družici AMBIC. Před 60 lety se první umělou družicí Měsíce stala Luna 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS míjí Jupiter

ISS těsné míjela Jupiter. Fotografováno v Praze poblíž Palackého mostu a výsledná fotografie byla složena ze čtyř snímků. Obloha byla lehce zamlžená.

Další informace »