Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ramena NGC 4258

Uznání: X-ray: Andrew Wilson (UMCP) et al., NASA, CXC
Optical: DSS / IR: NASA, JPL-Caltech / Radio: NRAO, AUI, NSF

Jasná spirální galaxie NGC 4258, lépe známá jako M106, má asi 30 světelných let a je vzdálená asi 31 miliónů světelných let v souhvězdí Honících psů (Canes Venatici). Žluté a červené odstíny na tomto kompozitním snímku ukazují zatočená galaktická spirální ramena ve viditelném a infračerveném světle. Ale rentgenové a rádiové údaje (modře a fialově) ukazují dvě spirální ramena navíc, ale ta se nekryjí s dobře snámými stopovači jako jsou hvězdy, plyn a prach. Analýza rentgenových a rádiových údajů ukazuje, že se anomální ramena skládají z materiálu zahřátého rázovými vlnami. Rázy v disku NGC 4228 nejspíše vyvolávají mocné výtrysky detekované na rádiových vlnových délkách, které vycházejí z galaktického jádra.

Štítky: Rádio, Spirální galaxie, Rentgenový, Spiral arms, M106, Ngc 4258


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »