Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M106 v Honicích psech

Uznání: Bernie and Jay Slotnick, Adam Block, AOP, NOAO, AURA, NSF

Tuto mlhovinu blízko Velké medvědice (Ursa Major), obklopenou hvězdami Honicích psů (Canes Venatici), v roce 1781 objevil francouzský metrický astronom Pierre Mechain. Jeho přítel a kolega Charles Messier ji později přidal do svého katalogu jako M106. Pohled moderním dalekohledem ukáže, že se jedná o vesmírný ostrov, spirální galaxii, která má asi 30 světelných let a nachází se jen ve vzdálenosti asi 21 miliónů světelných let daleko za hvězdami Mléčné dráhy. Spirální ramena M106 protkávají mladistvé modré hvězdokupy a načervenalé hvězdné porodnice. Na tomto jasném krásném snímku je také vidět jasné galaktické jádro, které je vidět přes celé spektrum, od rádiových vln až po rentgenové záření, což z M106 činí blízký případ třídy Seyfertových aktivních galaxií. O jasných jádrech Seyfertových galaxií se věří, že jsou poháněna hmotou, která padá do hmotné centrální černé díry.

Štítky: Spirální galaxie, Seyfertova galaxie, M106, Pierre mechain


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »