Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přechod ISS a Discovery přes Slunce

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis

Velká sluneční skvrna u pravého okraje Slunce ve skutečnosti není vůbec sluneční skvrna. Je to Mezinárodní kosmická stanice (International Space Station - ISS) s připojeným raketoplánem Discovery při letu STS-114. Kosmickou stanici i raketoplán v minulosti spatřilo mnoho pozorovatelů jako jasné hvězdy letící po soumračné obloze, které stále odrážejí sluneční světlo při oběhu ve výškách 200 kilometrů a výše nad zemským povrchem. V tomto případě ale astronom Anthony Ayiomamitis využil výhody a vzácné příležitosti zaznamenat kombinaci rychle se pohybující siluety přes sluneční disk v úterý 28. července z Atén v Řecku. V úterý vypuštěný raketoplán Discovery se brzy spojil s ISS a již tak velká kosmická stanice se zdá ještě podstatně větší.

Štítky: Raketoplán, Slunce, Mezinárodní kosmická stanice, ISS, Sts-114


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »