Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přechod ISS a Discovery přes Slunce

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis

Velká sluneční skvrna u pravého okraje Slunce ve skutečnosti není vůbec sluneční skvrna. Je to Mezinárodní kosmická stanice (International Space Station - ISS) s připojeným raketoplánem Discovery při letu STS-114. Kosmickou stanici i raketoplán v minulosti spatřilo mnoho pozorovatelů jako jasné hvězdy letící po soumračné obloze, které stále odrážejí sluneční světlo při oběhu ve výškách 200 kilometrů a výše nad zemským povrchem. V tomto případě ale astronom Anthony Ayiomamitis využil výhody a vzácné příležitosti zaznamenat kombinaci rychle se pohybující siluety přes sluneční disk v úterý 28. července z Atén v Řecku. V úterý vypuštěný raketoplán Discovery se brzy spojil s ISS a již tak velká kosmická stanice se zdá ještě podstatně větší.

Štítky: Raketoplán, Slunce, Mezinárodní kosmická stanice, ISS, Sts-114


46. vesmírný týden 2024

46. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 11. do 17. 11. 2024. Měsíc dorůstá k úplňku. Večer je vidět nízko nad jihozápadem výrazná Venuše, Saturn vrcholí nad jihem brzy po setmění a také Jupiter je už docela dobře viditelný později v noci. Pouze Mars má ideální podmínky viditelnosti ráno. Czech Space Week přinesl mimo jiné zajímavé novinky kolem možností letu Aleše Svobody, který aktuálně začal svůj výcvik. K ISS dorazila nákladní loď Dragon v rámci zásobovací mise SpX-31. Před deseti roky přistál Philae na kometě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C2023/A3 (Tsuchinshan-ATLAS)

iso1600 F4 30s Kometa a IC4756

Další informace »