Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přechod ISS a Discovery přes Slunce

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis

Velká sluneční skvrna u pravého okraje Slunce ve skutečnosti není vůbec sluneční skvrna. Je to Mezinárodní kosmická stanice (International Space Station - ISS) s připojeným raketoplánem Discovery při letu STS-114. Kosmickou stanici i raketoplán v minulosti spatřilo mnoho pozorovatelů jako jasné hvězdy letící po soumračné obloze, které stále odrážejí sluneční světlo při oběhu ve výškách 200 kilometrů a výše nad zemským povrchem. V tomto případě ale astronom Anthony Ayiomamitis využil výhody a vzácné příležitosti zaznamenat kombinaci rychle se pohybující siluety přes sluneční disk v úterý 28. července z Atén v Řecku. V úterý vypuštěný raketoplán Discovery se brzy spojil s ISS a již tak velká kosmická stanice se zdá ještě podstatně větší.

Štítky: Raketoplán, Slunce, Mezinárodní kosmická stanice, ISS, Sts-114


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »