Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přechod ISS a Discovery přes Slunce

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis

Velká sluneční skvrna u pravého okraje Slunce ve skutečnosti není vůbec sluneční skvrna. Je to Mezinárodní kosmická stanice (International Space Station - ISS) s připojeným raketoplánem Discovery při letu STS-114. Kosmickou stanici i raketoplán v minulosti spatřilo mnoho pozorovatelů jako jasné hvězdy letící po soumračné obloze, které stále odrážejí sluneční světlo při oběhu ve výškách 200 kilometrů a výše nad zemským povrchem. V tomto případě ale astronom Anthony Ayiomamitis využil výhody a vzácné příležitosti zaznamenat kombinaci rychle se pohybující siluety přes sluneční disk v úterý 28. července z Atén v Řecku. V úterý vypuštěný raketoplán Discovery se brzy spojil s ISS a již tak velká kosmická stanice se zdá ještě podstatně větší.

Štítky: Raketoplán, Slunce, Mezinárodní kosmická stanice, ISS, Sts-114


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »