Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sférická planetární mlhovina Abell 39

Uznání a copyright: Jim Misti (Misti Mountain Observatory)

Duchovitá, sférická mlhovina Abell 39 má asi pět světelných let a je pozorohudně jednoduchá. Kosmická koule uvnitř naší vlastní Mléčné dráhy se nachází zhruba 7000 světelných let daleko v souhvězdí Herkules. Abell 39 je planetární mlhovina, která vznikla, když kdysi Slunci podobná hvězda během tisíců let odvrhla svoji vnější atmosféru. Centrální hvězda mlhoviny je pořád viditelná a rozvíjí se do horkého bílého trpaslíka. Jednoduchá geometrie mlhoviny, byť slabé, se ukázala být pro astronomy, kteří zkoumají chemické zastoupení a životní cykly hvězd, pravým darem. Na tomto hloubkovém snímku, který byl pořízen pod temnou oblohou, lze nalézt i velmi vzdálené galaxie pozadí, z nichž některé jsou viditelné skrze samotnou mlhovinu.

Štítky: Planetární mlhovina, Bílý trpaslík, Hvězdný vývoj, Abell 39, Pk47+42.1


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »