Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zapálení motorů raketoplánu

Uznání: STS-51 Crew, NASA

Tento dramaticky vyhlížející plamen způsobilo zapálení motorů orbitálního manévrovacího systému (OMS) raketoplánu Discovery při letu "hlavou dolů" na nízké oběžné dráze Země. Discovery byl pojmenován po lodi, jíž velel kapitán James Cook RN, anglický astronom a mořeplavec v 18. století. Cookovi objevné plavby stanovily nové standardy vědeckých výzkumů a přinesly Evropanům rozsáhlé znalosti oblastí v Pacifiku včetně Austrálie, Nového Zélandu a Havajského souostroví. Raketoplán Endeavor, také pojmenovaný po jedné z Cookových lodí, je nejnovější z flotily čtyř orbiterů NASA.

Štítky: Kosmická loď, Shuttle, Discovery, Endeavor


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »