Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zapálení motorů raketoplánu

Uznání: STS-51 Crew, NASA

Tento dramaticky vyhlížející plamen způsobilo zapálení motorů orbitálního manévrovacího systému (OMS) raketoplánu Discovery při letu "hlavou dolů" na nízké oběžné dráze Země. Discovery byl pojmenován po lodi, jíž velel kapitán James Cook RN, anglický astronom a mořeplavec v 18. století. Cookovi objevné plavby stanovily nové standardy vědeckých výzkumů a přinesly Evropanům rozsáhlé znalosti oblastí v Pacifiku včetně Austrálie, Nového Zélandu a Havajského souostroví. Raketoplán Endeavor, také pojmenovaný po jedné z Cookových lodí, je nejnovější z flotily čtyř orbiterů NASA.

Štítky: Kosmická loď, Shuttle, Discovery, Endeavor


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »