Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální ramena NGC 4622

Uznání: G. Byrd, R. Buta, (Univ.Alabama, Tuscaloosa), T. Freeman (Bevill State College), NASA

Když astronomové míchají svoji ranní kávu a myslí na své kosmické věci, tak mnozí z nich by pohlédli na tento snímek spirální galaxie NGC 4622 a odtušili by, že ta galaxie na obrázku rotuje proti směru hodinových ručiček. Galaxie NGC 4622 vzdálená dvě stě miliónů světelných let v souhvězdí Kentaura (Centaurus) má pestrá vnější spirální ramena trasovaná jasnými modravými hvězdokupami a tmavými prachovými pásy, která by se měla točit jako..., inu jako víry v šálku kávy. Ale bližší pohled na tuto galaxii ukazuje, že se jmenované vnitřní spirální rameno stáčí v opačném směru. Tak který směrem se tato galaxie otáčí? Nedávný důkaz kombinující pozemskou spektroskopii a ostrá Hubbleova obrazová data překvapivě naznačuje, že galaxie na snímku asi rotuje ve směru hodinových ručiček, její vnější spirální ramena se otevírají ven ve směru rotace. Existují další náznaky, že minulá srážka s menší doprovodnou galaxií přispěla k tomuto bizardnímu rotačnímu uspořádání spirálních ramen v NGC 4622, dosti jedinečnému mezi známými velkými spirálními galaxiemi.

Štítky: Spirální galaxie, Rotace, Spiral arms, Ngc 4622


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Část částečného zatmění Slunce v Jihlavě

Složené 4 fotografie.

Další informace »