Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální ramena NGC 4622

Uznání: G. Byrd, R. Buta, (Univ.Alabama, Tuscaloosa), T. Freeman (Bevill State College), NASA

Když astronomové míchají svoji ranní kávu a myslí na své kosmické věci, tak mnozí z nich by pohlédli na tento snímek spirální galaxie NGC 4622 a odtušili by, že ta galaxie na obrázku rotuje proti směru hodinových ručiček. Galaxie NGC 4622 vzdálená dvě stě miliónů světelných let v souhvězdí Kentaura (Centaurus) má pestrá vnější spirální ramena trasovaná jasnými modravými hvězdokupami a tmavými prachovými pásy, která by se měla točit jako..., inu jako víry v šálku kávy. Ale bližší pohled na tuto galaxii ukazuje, že se jmenované vnitřní spirální rameno stáčí v opačném směru. Tak který směrem se tato galaxie otáčí? Nedávný důkaz kombinující pozemskou spektroskopii a ostrá Hubbleova obrazová data překvapivě naznačuje, že galaxie na snímku asi rotuje ve směru hodinových ručiček, její vnější spirální ramena se otevírají ven ve směru rotace. Existují další náznaky, že minulá srážka s menší doprovodnou galaxií přispěla k tomuto bizardnímu rotačnímu uspořádání spirálních ramen v NGC 4622, dosti jedinečnému mezi známými velkými spirálními galaxiemi.

Štítky: Spirální galaxie, Rotace, Spiral arms, Ngc 4622


15. vesmírný týden 2026

15. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a vysoko nad jihozápadem podobně výrazný Jupiter. Pod Plejádami je ještě slabý Uran. Aktivita Slunce je nízká, ubylo i skvrn. Posádka lodi Orion mise Artemis II úspěšně obletěla Měsíc a je na cestě zpátky k Zemi. Proběhlo 34. opakované použití prvního stupně rakety Falcon 9. Startoval také Atlas V s družicemi sítě Leo. Před 65 lety se člověk vydal na oběžnou dráhu kolem Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

R3 panstarrs

Vznikala za počasí -2°C bezvětří téměř ideální. Kometa zaznamenaná přibližně na 1/3 vzdálenosti mezi hvězdou Markab k Sheatu v Pegase přesněji RA/DEC 23h 07m +19°51' Jasností mi připomíná časy s podzimním Lemmonem někdy na přelomu září a října

Další informace »