Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Enceladus lyžařský

Uznání: Voyager Project, NASA

Malý vnitřní měsíc Saturna, Enceladus má průměr asi jen 500 kilometrů. Ale tento chladný, vzdálený svět odráží přes 90 procent příjmaného slunečního světla a tak dává svému povrchu stejnou reflektivitu jako čerstvě padlému sněhu. Enceladus je zde vidět na mozaice snímků Voyageru 2 z roku 1981, ukazuje různorodost povrchových útvarů a velice málo impaktních kráterů, což ukazuje, že je světem aktivním dokonce i když tento ledový měsíc musel být zcela ochlazen před dlouhou dobou. A opravdu, čerstvý, obnovený vzhled Enceladu vnuká myšlenku, že nějaký vnitřní mechanismus, možná poháněný slapy, vytváří teplo a dodává gejzírům nebo vodním vulkánům tekutou vodu. Jelikož Enceladus obíhá uvnitř řídkého vnějšího saturnova prstence E, povrch měsíce se možná udržuje sněhově bílým, jak je trvale bombardován částicemi ledového prstence. Erupce na samotném Enceladu by mohly naopak materiál prstenci E dodávat. Meziplanetární lyžaři pozor: maličký Enceladus má jenom asi jednu setinu povrchové gravitace planety Země.

Štítky: Měsíc, Saturn, Enceladus


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »