Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Enceladus lyžařský

Uznání: Voyager Project, NASA

Malý vnitřní měsíc Saturna, Enceladus má průměr asi jen 500 kilometrů. Ale tento chladný, vzdálený svět odráží přes 90 procent příjmaného slunečního světla a tak dává svému povrchu stejnou reflektivitu jako čerstvě padlému sněhu. Enceladus je zde vidět na mozaice snímků Voyageru 2 z roku 1981, ukazuje různorodost povrchových útvarů a velice málo impaktních kráterů, což ukazuje, že je světem aktivním dokonce i když tento ledový měsíc musel být zcela ochlazen před dlouhou dobou. A opravdu, čerstvý, obnovený vzhled Enceladu vnuká myšlenku, že nějaký vnitřní mechanismus, možná poháněný slapy, vytváří teplo a dodává gejzírům nebo vodním vulkánům tekutou vodu. Jelikož Enceladus obíhá uvnitř řídkého vnějšího saturnova prstence E, povrch měsíce se možná udržuje sněhově bílým, jak je trvale bombardován částicemi ledového prstence. Erupce na samotném Enceladu by mohly naopak materiál prstenci E dodávat. Meziplanetární lyžaři pozor: maličký Enceladus má jenom asi jednu setinu povrchové gravitace planety Země.

Štítky: Měsíc, Saturn, Enceladus


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »