Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Enceladus lyžařský

Uznání: Voyager Project, NASA

Malý vnitřní měsíc Saturna, Enceladus má průměr asi jen 500 kilometrů. Ale tento chladný, vzdálený svět odráží přes 90 procent příjmaného slunečního světla a tak dává svému povrchu stejnou reflektivitu jako čerstvě padlému sněhu. Enceladus je zde vidět na mozaice snímků Voyageru 2 z roku 1981, ukazuje různorodost povrchových útvarů a velice málo impaktních kráterů, což ukazuje, že je světem aktivním dokonce i když tento ledový měsíc musel být zcela ochlazen před dlouhou dobou. A opravdu, čerstvý, obnovený vzhled Enceladu vnuká myšlenku, že nějaký vnitřní mechanismus, možná poháněný slapy, vytváří teplo a dodává gejzírům nebo vodním vulkánům tekutou vodu. Jelikož Enceladus obíhá uvnitř řídkého vnějšího saturnova prstence E, povrch měsíce se možná udržuje sněhově bílým, jak je trvale bombardován částicemi ledového prstence. Erupce na samotném Enceladu by mohly naopak materiál prstenci E dodávat. Meziplanetární lyžaři pozor: maličký Enceladus má jenom asi jednu setinu povrchové gravitace planety Země.

Štítky: Měsíc, Saturn, Enceladus


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »