Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Enceladus lyžařský

Uznání: Voyager Project, NASA

Malý vnitřní měsíc Saturna, Enceladus má průměr asi jen 500 kilometrů. Ale tento chladný, vzdálený svět odráží přes 90 procent příjmaného slunečního světla a tak dává svému povrchu stejnou reflektivitu jako čerstvě padlému sněhu. Enceladus je zde vidět na mozaice snímků Voyageru 2 z roku 1981, ukazuje různorodost povrchových útvarů a velice málo impaktních kráterů, což ukazuje, že je světem aktivním dokonce i když tento ledový měsíc musel být zcela ochlazen před dlouhou dobou. A opravdu, čerstvý, obnovený vzhled Enceladu vnuká myšlenku, že nějaký vnitřní mechanismus, možná poháněný slapy, vytváří teplo a dodává gejzírům nebo vodním vulkánům tekutou vodu. Jelikož Enceladus obíhá uvnitř řídkého vnějšího saturnova prstence E, povrch měsíce se možná udržuje sněhově bílým, jak je trvale bombardován částicemi ledového prstence. Erupce na samotném Enceladu by mohly naopak materiál prstenci E dodávat. Meziplanetární lyžaři pozor: maličký Enceladus má jenom asi jednu setinu povrchové gravitace planety Země.

Štítky: Měsíc, Saturn, Enceladus


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »