Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6822 z Místní skupiny galaxií

Uznání a copyright: Local Group Galaxies Survey Team, NOAO, AURA, NSF

Blízká galaxie NGC 6822 je nepravidelná několika způsoby. Zaprvé, distribuce hvězd v galaxii opodstatňuje formální klasifikaci trpasličí, nepravidelné galaxie a od nás se tato malá galaxie jeví skoro obdélníková. Proč na astronomy činí dojmem více pekuliární galaxie je neobvyklý nadbytek HII oblastí v NGC 6822, oblastí ionizovaného vodíku, který obklopuje mladé hvězdy. Malá galaxie je vidět obklopená velkými HII oblasti, které jsou také známé jako emisní mlhoviny, zvláště vpravo nahoře. Volně uskupené jasné hvězdy tvoří vlevo dole rameno. NGC 6822 na snímku nahoře je též známá jako Barnardova galaxie a je asi jenom 1.5 miliónu světelných let daleko, takže je členem naší Místní skupiny galaxií. Galaxie je domovem slavných mlhovin včetně mlhoviny Hubble V a je viditelná malým dalekohledem v souhvězdí Střelce (Sagittarius).

Štítky: Galaxie, Místní skupina, NGC 6822


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »