Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kvantová gravitace údajně detekována na Zemi

Uznání ilustrace: Mark Bowick (U. Syracuse) et al., NPAC

Přichází gravitace po kouscích? Teorie známá jako kvantová mechanika nám vysvětluje, jak vesmír funguje v nejmenších měřítcích, zatímco Einsteinova obecná teorie relativity nám vysvětluje, jak gravitace a vesmír fungují v největších měřítcích. Doposud nebyla žádná dokončená teorie schopna zvládnout obě. Možný pokrok naznačující, že gravitace je ve skutečnosti kvantovým polem, přišel nedávno z Francie s tvrzením, že samotné gravitační pole Země bylo pozorováno jako kvantované. V experimentu Valery Nesvizhevského a jeho kolegů z Laue-Langevin Institute se opatrně upuštěné neutrony zdály vyskytovat jen v diskrétních výškách. Vědci ve světě budou očekávat, zda budou takové experimenty nezávisle potvrzeny. Na obrázku nahoře je ve falešných barvách povrch, který by mohl vzniknout evolucí jednorozměrné struny. Mnoho fyziků pracuje na vytvoření opravdové kvantové teorie gravitace prostřednictvím popisu fundamentálních částic jako maličkých strun.

Štítky: Qunatum mechanics, Gravity, String theory


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »