Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kvantová gravitace údajně detekována na Zemi

Uznání ilustrace: Mark Bowick (U. Syracuse) et al., NPAC

Přichází gravitace po kouscích? Teorie známá jako kvantová mechanika nám vysvětluje, jak vesmír funguje v nejmenších měřítcích, zatímco Einsteinova obecná teorie relativity nám vysvětluje, jak gravitace a vesmír fungují v největších měřítcích. Doposud nebyla žádná dokončená teorie schopna zvládnout obě. Možný pokrok naznačující, že gravitace je ve skutečnosti kvantovým polem, přišel nedávno z Francie s tvrzením, že samotné gravitační pole Země bylo pozorováno jako kvantované. V experimentu Valery Nesvizhevského a jeho kolegů z Laue-Langevin Institute se opatrně upuštěné neutrony zdály vyskytovat jen v diskrétních výškách. Vědci ve světě budou očekávat, zda budou takové experimenty nezávisle potvrzeny. Na obrázku nahoře je ve falešných barvách povrch, který by mohl vzniknout evolucí jednorozměrné struny. Mnoho fyziků pracuje na vytvoření opravdové kvantové teorie gravitace prostřednictvím popisu fundamentálních částic jako maličkých strun.

Štítky: Qunatum mechanics, Gravity, String theory


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »