Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. listopad 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. listopad 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gravitační mapa Země

Uznání: JPL, NASA

Je gravitace stejná na celém povrchu Země? Není - ukazuje se, že v některých místech se budete cítit o něco těžší než v jiných. Refiéfová mapa nahoře ukazuje zdůrazněné výšky a nížiny, kde je gravitační pole Země poměrně silné nebo slabé. Dolní plošku lze vidět hned u pobřeží Indie, zatímco relativní výšina se jeví v jižním Tichém oceánu. Příčina těchto nepravidelností je neznámá, jelikož současné povrchové objekty se nezdají být dominantní. Vědci vytváří hypotézy, že faktory, které jsou důležitejší, leží v hlubokých podpovrchových strukturách a mohou být spojeny se vzhledem Země v dávné minulosti. K pořízení lepší mapy zemské gravitace a tudíž k lepšímu porozumění jejího vnitřku i minulosti plánuje NASA na únor vypuštění družice GRACE (Gravity Recovery and Climate).

Štítky: Země, Surface gravity


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »