Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve sluneční soustavě byl objeven objekt větší jak Pluto

Uznání: M. Brown (Caltech), C. Trujillo (Gemini), D. Rabinowitz (Yale), NSF, NASA

Je to desátá planeta? Slabá, pomalu se pohybující, počítačem objevená tečka vykazuje jasné známky toho, že je to objekt z hloubky sluneční soustavy, který je přinejmenším tak velký jako Pluto. Objekt označený 2003 UB313 se nyní nachází ve vzdálenosti téměř stonásobku vzdálenosti Země-Slunce, více jak dvojnásobku průměrné vzdálenosti Pluto-Slunce. V této vzdálenosti je jediným způsobem jak by jediný kulatý objekt mohl být tak jasný jako je 2003 UB313, že by byl přinejmenším tak velký jako je Pluto a byl by úplně odrazivý. Jelikož 2003 UB313 jistě není úplně odrazivý, tak by měl být podstatně větší. Nahoře je na jednom z objevných políček vidět jednak digitálně zvětšený a uměle zjasněný. 2003 UB313 byl původně identifikován na snímcích pořízených automatizovaným 1.2m dalekohledem Samuela Oschina na Palomarské observatoři v Kalifornii v USA.

Štítky: Planeta, Pluto, Kuiper belt


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »