Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve sluneční soustavě byl objeven objekt větší jak Pluto

Uznání: M. Brown (Caltech), C. Trujillo (Gemini), D. Rabinowitz (Yale), NSF, NASA

Je to desátá planeta? Slabá, pomalu se pohybující, počítačem objevená tečka vykazuje jasné známky toho, že je to objekt z hloubky sluneční soustavy, který je přinejmenším tak velký jako Pluto. Objekt označený 2003 UB313 se nyní nachází ve vzdálenosti téměř stonásobku vzdálenosti Země-Slunce, více jak dvojnásobku průměrné vzdálenosti Pluto-Slunce. V této vzdálenosti je jediným způsobem jak by jediný kulatý objekt mohl být tak jasný jako je 2003 UB313, že by byl přinejmenším tak velký jako je Pluto a byl by úplně odrazivý. Jelikož 2003 UB313 jistě není úplně odrazivý, tak by měl být podstatně větší. Nahoře je na jednom z objevných políček vidět jednak digitálně zvětšený a uměle zjasněný. 2003 UB313 byl původně identifikován na snímcích pořízených automatizovaným 1.2m dalekohledem Samuela Oschina na Palomarské observatoři v Kalifornii v USA.

Štítky: Planeta, Pluto, Kuiper belt


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »