Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn zespodu

Uznání: CICLOPS, JPL, ESA, NASA

Kosmická sonda Cassini při průletu pod Saturnem odhalila několik podivností. V dálce jsou vidět některé z mnoha složitých prstenců, které obíhají kolem druhé největší planety sluneční soustavy. V popředí je obří svět samotného Saturnu pokrytý bílými tečkami mračen vysoko v husté atmosféře Saturnu. Saturnova atmosféra je tak hustá, že jsou vidět jenom oblaka. Přímo na jižním pólu Saturnu se nachází obrovský vír, což je hurikánu podobná bouře bez žádné známky rozpadání. Kosmická sonda Cassini pořídila snímek nahoře v lednu ze vzdálenosti asi milión kilometrů při rozlišovací schopnosti 50 kilometrů.

Štítky: Saturn, Bouře, Below


27. vesmírný týden 2026

27. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2026. Měsíc bude v úplňku. Na večerní obloze svítí už pouze Venuše. Ráno je stále výš Saturn a velmi nízko na obloze se potkají Mars a Uran. Na Slunci jsou velké skvrny. Zemi míjí větší blízkozemní planetka. Do volného kosmu mají vystoupit z ISS astronauti Williams a Meir(ová). Před 110 lety se narodila československá astronomka Ludmila Pajdušáková. Před 10 lety začala u Jupiteru pracovat sonda Juno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Postupka komety R3 PANSTARRS v Orionu

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2026 obdržel snímek Jakuba Kuřáka a Martina Maška „Kometa R3 PANSTARRS v Orionu“ „Uprostřed léta, kolem sedmnáctého dne měsíce července, se na nebi znenadání zrodila hvězda nesmírné velikosti a nádhery. Žádný z tehdy žijících lidí nikdy nespatřil nic, co

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mars a Uran v konjunkci

Další informace »