Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hurikán nad jižním pólem Saturnu

Uznání: CICLOPS, JPL, ESA, NASA

Co se to děje na jižním pólu Saturnu? Aby se to vědci dověděli, tak nasměrovali kosmickou sondu Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu, přímo pod dolní osu rotace této prstenčité planety. Sonda Cassini nalezla ohromný vířící bouřkový systém s dobře vyvinutou stěnou oka, podobně jako u hurikánů zde na Zemi. Jeden snímek bouře je vidět nahoře a z několika políček z přeletu vznikl také film, který ukazuje obrovský rotující vír. Tato bouře je o něco větší než celá Země a unáší větry, které dosahují rychlosti 550 kilometrů za hodinu, dvojnásobek rychlosti hurikánu kategorie 5. Tento vír na Saturnu možná víří už miliardy let a nečeká se, že by ze z pólu posunul pryč.

Štítky: Saturn, Jižní pól, Hurricane


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »