Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hurikán nad jižním pólem Saturnu

Uznání: CICLOPS, JPL, ESA, NASA

Co se to děje na jižním pólu Saturnu? Aby se to vědci dověděli, tak nasměrovali kosmickou sondu Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu, přímo pod dolní osu rotace této prstenčité planety. Sonda Cassini nalezla ohromný vířící bouřkový systém s dobře vyvinutou stěnou oka, podobně jako u hurikánů zde na Zemi. Jeden snímek bouře je vidět nahoře a z několika políček z přeletu vznikl také film, který ukazuje obrovský rotující vír. Tato bouře je o něco větší než celá Země a unáší větry, které dosahují rychlosti 550 kilometrů za hodinu, dvojnásobek rychlosti hurikánu kategorie 5. Tento vír na Saturnu možná víří už miliardy let a nečeká se, že by ze z pólu posunul pryč.

Štítky: Saturn, Jižní pól, Hurricane


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »