Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hurikán nad jižním pólem Saturnu

Uznání: CICLOPS, JPL, ESA, NASA

Co se to děje na jižním pólu Saturnu? Aby se to vědci dověděli, tak nasměrovali kosmickou sondu Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu, přímo pod dolní osu rotace této prstenčité planety. Sonda Cassini nalezla ohromný vířící bouřkový systém s dobře vyvinutou stěnou oka, podobně jako u hurikánů zde na Zemi. Jeden snímek bouře je vidět nahoře a z několika políček z přeletu vznikl také film, který ukazuje obrovský rotující vír. Tato bouře je o něco větší než celá Země a unáší větry, které dosahují rychlosti 550 kilometrů za hodinu, dvojnásobek rychlosti hurikánu kategorie 5. Tento vír na Saturnu možná víří už miliardy let a nečeká se, že by ze z pólu posunul pryč.

Štítky: Saturn, Jižní pól, Hurricane


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuša, Plejády a Starlinks.

Canon 350D+50/2.2, 4s expozície v 2s intervaloch. ISO 800. Zložené v programe DeepSkyStacker a snaha o úuprave v GIMP2.

Další informace »