Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hurikán nad jižním pólem Saturnu

Uznání: CICLOPS, JPL, ESA, NASA

Co se to děje na jižním pólu Saturnu? Aby se to vědci dověděli, tak nasměrovali kosmickou sondu Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu, přímo pod dolní osu rotace této prstenčité planety. Sonda Cassini nalezla ohromný vířící bouřkový systém s dobře vyvinutou stěnou oka, podobně jako u hurikánů zde na Zemi. Jeden snímek bouře je vidět nahoře a z několika políček z přeletu vznikl také film, který ukazuje obrovský rotující vír. Tato bouře je o něco větší než celá Země a unáší větry, které dosahují rychlosti 550 kilometrů za hodinu, dvojnásobek rychlosti hurikánu kategorie 5. Tento vír na Saturnu možná víří už miliardy let a nečeká se, že by ze z pólu posunul pryč.

Štítky: Saturn, Jižní pól, Hurricane


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru před Sluncem

Bílov okr. NJ, čas 13:50 SEČ

Další informace »