Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Kočičí oko

Uznání: J. P. Harrington (U. Maryland) & K. J. Borkowski (NCU) HST, NASA

Třitisíce světelných let vzdálená hvězda odhazuje obálky zářícího plynu. Tento snímek z Hubblova kosmického dalekohledu ukazuje mlhovinu Kočičí oko jako jednu z nejkomplexnějších známých planetárních mlhovin. Útvary, které jsou vidět v Kočičím oku jsou opravdu natolik komplexní, že astronomové předpokládají, že jasný centrální objekt by mohl být binární hvězdnou soustavou. Pojem planetární mlhovina používaný pro popis této třídy objektů ovšem klame. Přestože tyto objekty mohou v malém dalekohledu vypadat jako planety, tak snímky s vysokým rozlišením je ukazují jako hvězdy obklopené kokony plynu odfouknutého při závěrečných stádiích hvězdného vývoje.

Štítky: Binary star, Planetární mlhovina, Cat's eye nebula


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »