Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Kočičí oko

Uznání: J. P. Harrington (U. Maryland) & K. J. Borkowski (NCU) HST, NASA

Třitisíce světelných let vzdálená hvězda odhazuje obálky zářícího plynu. Tento snímek z Hubblova kosmického dalekohledu ukazuje mlhovinu Kočičí oko jako jednu z nejkomplexnějších známých planetárních mlhovin. Útvary, které jsou vidět v Kočičím oku jsou opravdu natolik komplexní, že astronomové předpokládají, že jasný centrální objekt by mohl být binární hvězdnou soustavou. Pojem planetární mlhovina používaný pro popis této třídy objektů ovšem klame. Přestože tyto objekty mohou v malém dalekohledu vypadat jako planety, tak snímky s vysokým rozlišením je ukazují jako hvězdy obklopené kokony plynu odfouknutého při závěrečných stádiích hvězdného vývoje.

Štítky: Binary star, Planetární mlhovina, Cat's eye nebula


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »