Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M51: Kosmický vír

Uznání: S. Beckwith (STScI) Hubble Heritage Team, (STScI/AURA), ESA, NASA

Dívejte se na oje Velkého vozu až se dostanete k poslední jasné hvězdě na konci. Potom posuňte svůj dalekohled trochu na jihozápad a měli byste najít tuto pěknou dvojici vzájemně na sebe působících galaxií, 51. položku ve slavném katalogu Charlese Messiera. Spirální mlhovina, velká galaxie s dobře definovanou spirální strukturou, je též katalogizována jako NGC 5194. Její spirální ramena a prachové pásy zřetelně probíhají před její doprovodnou galaxií NGC 5195 (vpravo). Tato dvojice je asi 31 miliónů světelných let daleko a nachází se v hranicích malého souhvězdí Honících psů (Canes Venatici). M51 sice v malém dalehohledu ze Země vypadá malá a rozplizlá, ale v lednu 2005 byl kamerou ACS (Advanced Camera for Surveys) z paluby Hubblova kosmického dalekohledu pořízen doposud vůbec nejostřejší snímek M51.

Štítky: Hubblův kosmický dalekohled, Spirální galaxie, M51, Ngc5194, Ngc5195


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »