Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M51: Kosmický vír

Uznání: S. Beckwith (STScI) Hubble Heritage Team, (STScI/AURA), ESA, NASA

Dívejte se na oje Velkého vozu až se dostanete k poslední jasné hvězdě na konci. Potom posuňte svůj dalekohled trochu na jihozápad a měli byste najít tuto pěknou dvojici vzájemně na sebe působících galaxií, 51. položku ve slavném katalogu Charlese Messiera. Spirální mlhovina, velká galaxie s dobře definovanou spirální strukturou, je též katalogizována jako NGC 5194. Její spirální ramena a prachové pásy zřetelně probíhají před její doprovodnou galaxií NGC 5195 (vpravo). Tato dvojice je asi 31 miliónů světelných let daleko a nachází se v hranicích malého souhvězdí Honících psů (Canes Venatici). M51 sice v malém dalehohledu ze Země vypadá malá a rozplizlá, ale v lednu 2005 byl kamerou ACS (Advanced Camera for Surveys) z paluby Hubblova kosmického dalekohledu pořízen doposud vůbec nejostřejší snímek M51.

Štítky: Hubblův kosmický dalekohled, Spirální galaxie, M51, Ngc5194, Ngc5195


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »